Przejście do sekcji:

Treść strony - Aktualności 2018 r.

Informacja dotycząca zwrotu podatku akcyzowego

Zwrot podatku akcyzowego od zakupu paliwa rolniczego w 2018 roku

Rozporządzeniem z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2018 r. ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2215 ), Rada Ministrów określiła stawkę zwrotu akcyzy na 2017 r. w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju. Oznacza to, że zwrot nie może być wyższy niż 86,00 zł na 1 hektar powierzchni użytków rolnych (1,00 zł × 86 litrów ).

W okresie od dnia 1 lutego do 28 lutego 2018 r. producenci rolni składają wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zakupionego na potrzeby prowadzonej produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. Drugi wniosek będzie można składać od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 r.

Wyliczając kwotę należnego zwrotu należy pamiętać, że przy ustalaniu limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu tych przepisów.

Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 789).

Do wniosku o zwrot podatku producent rolny dołączyć musi faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Wypłata zwrotu - w przypadku wniosków złożonych w terminie od 1 lutego do 28 lutego 2018 r. - nastąpi do dnia 30 kwietnia 2018 r.

Termin wypłaty może ulec zmianie w zależności od wpływu środków na realizację zadania.

Wyniki otwartego konkursu ofert

Poniżej prezentujemy wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu oraz wspierania rozwoju sportu zleconych przez Gminę Wielgie w 2018 roku.

Zapraszamy na bezpłatną mammografię

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna  39,4 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie Programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć  ubezpieczone panie  w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:

·       w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii

·       lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie ( rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 ) i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badania mammograficzne w mammobusie  odbędą się w następujących lokalizacjach:

 Wielgie – 9 luty 2018 przy Ochotniczej Straży Pożarnej ( Centrum Kultury ), ul. Starowiejska 81

 Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, prosimy o przyniesienie na badanie klisz i wyników poprzednich mammografii.

Plakat

  • Plakat

Ocena przydatności wody do spożycia przez ludzi

Na podstawie wyników badań próbek wody pobranych dnia 12.12.2017r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie informuje, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego Wielgie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2015r., poz., 1989) ze względu na skład fizyko - chemiczny i mikrobiologiczny. W związku z powyższym: Woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Ocena jakości wody

  • Pismo Państwowego Powiatowegi Inspektora Sanitarnego w Lipnie

Jubileusz 100 - lecia urodzin

W miniony piątek, tj. 26.01.2018 roku Pani Lucyna Głowińska z Suradówka obchodziła 100 rocznicę urodzin. Z okazji tak wspaniałego Jubileuszu Pani Lucyna przyjęła wielu gości z życzeniami kolejnych lat w zdrowiu. Życzenia złożyli swojej mieszkance Przewodnicząca Rady Gminy Halina Sztypka, Wójt Gminy Tadeusz Wiewiórski oraz Kierownik USC Maria Drużyńska.

Jubilatka otrzymała również gratulacje od Premiera, Wojewody i Prezesa KRUS.

Szanownej Jubilatce, Pani Lucynie Głowińskiej serdecznie gratulujemy tak pięknego Jubileuszu. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności oraz wielu radosnych lat w gronie najbliższych.

Zdjęcia z Jubileuszu

  • Jubilatka, Pani Lucyna Głowińska
  • Pani Lucyna wraz synem i synową
  • Jubilatka z rodziną
  • Wręczenie upominków przez Przewodnicącą Rady i Wójta Gminy Wielgi
  • Jubilatka w gronie rodziny i przedstawicieli gminy
  • Wręczenie Listu Gratulacyjnego
  • Pani Lucyna z Przewodniczącą Rady i Kierownikiem USC
  • Zdjęcie z Jubileuszu
  • Zdjęcie z Jubileuszu 1
  • Zdjęcie z Jubileuszu 2
  • Zdjęcie z Jubileuszu 3
  • Zdjęcie z Jubileuszu 4

Przedsiębiorco, złóż Profil Zaufany

B+nsRAh7XlKgAAAAAElFTkSuQmCCAA==

Przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś!

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej – przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie.

Z Profilem Zaufanym na pewno Ci się uda.

JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

Do prawidłowego złożenia i wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK trzeba też uwierzytelnić.

Więcej o JPK – TUTAJ.

Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie chcą mieć problemów z przesłaniem JPK_VAT, już dziś powinni bezpłatnie założyć Profil Zaufany. To proste!

Załóż Profil Zaufany już dziś!

Jeżeli przedsiębiorcy już teraz założą Profil Zaufany będą dobrze przygotowani do wysyłki pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT.

Jak to zrobić?

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

  1. Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy - w tym przedsiębiorca - kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Krok 1: Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej.

Krok 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego.

  1. Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.

Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego

Krok 4: Po założeniu Profilu w internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający.

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie.

Pełna lista punktów potwierdzających - TUTAJ.

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu można m.in.:

  • Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US

  • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej

  • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości

  • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

  • Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym

  • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego

  • Dziesiątki innych spraw.

Dlatego: przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś!

Więcej informacji na stronie www.pz.gov.pl

Z poważaniem

Wydział Komunikacji

Ministerstwa Cyfryzacji

Plakat

  • Plakat

Ocena jakości wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie pismem z dnia 29.01.2018r. stwierdza, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego Zaduszniki, gm. Wielgie odpowiada wymaganiom jakości wody ze względu na skład mikrobiologiczny. W związku z powyższym: Woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Ocena okresowa przydatności wody

  • Pismo Państwowego Powiatowegi Inspektora Sanitarnego w Lipnie

Forum Regionalne w Wielgiem

Uprzejmie informujemy, że 8 lutego 2018 roku (czwartek) na wyjazdowym posiedzeniu w Wielgiem będzie obradowało Forum Regionalne Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Obrady odbywać się będą w sali Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie, przy ul. Starowiejskiej 81 (budynek OSP) od godz. 14:00.

Po zakończeniu obrad przewidywany jest udział uczestników Forum w XV Festiwalu Smaków - Dzień Faworka, który odbywał się będzie w sali widowiskowej Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie przy ul. Szkolnej 5A.

Zabawa choinkowa z Mikołajem

W dniu 27.01.2018 roku w świetlicy wiejskiej we Witkowie o godz. 15:00 odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci, której organizatorem była pani sołtys Krystyna Politowska. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji. Oprócz kolorowo ubranej sali mogliśmy zobaczyć piękne stroje uczestników zabawy. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziło malowanie twarzy. Oprócz zabawy tanecznej dzieci mogły wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Pan Sławomir Cywiński, który przygotował konkursy, zadbał także o to, aby obecni na sali rodzice i dziadkowie bawili się razem ze swoimi pociechami.

Podczas zabawy pojawił się wyczekiwany Mikołaj, który wszystkim dzieciom wręczył prezenty.

Zabawa przy muzyce Patryka Góralskiego dostarczyła z pewnością wielu przeżyć i miłych wrażeń. Następna choinka już za rok… Zapraszamy.

 

Zdjęcia z choinki

  • Zdjęcie 1
  • Zdjęcie 2
  • Zdjęcie 3
  • Zdjęcie 4
  • Zdjęcie 5
  • Zdjęcie 6
  • Zdjęcie 7
  • Zdjęcie 8
  • Zdjęcie 9
  • Zdjęcie 10
  • Zdjęcie 11
  • Zdjęcie 12
  • Zdjęcie 13
  • Zdjęcie 14

Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy?  Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania?  Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!

Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.  
Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.

Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach. 

Co masz zrobić? 

Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.
Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!

Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych. 

Dofinansowanie utylizacji azbestu w 2018 roku

Informujemy mieszkańców gminy Wielgie o możliwości otrzymania dotacji na demontaż, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest z budynków mieszkalnych bądź gospodarczych. Dofinansowanie w 2018 r. będzie wynosiło 70% kosztów kwalifikowanych bądź przy wariancie zaangażowania środków z NFOŚiGW - 85% kosztów kwalifikowanych.

Pozostałe 30% bądź 15% kosztów kwalifikowanych stanowić będzie udział właściciela nieruchomości. Ustaloną kwotę, stanowiącą 30% bądź 15% realizacji zadania pn.„Demontaż, transport i utylizacja wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Wielgie w 2018 roku”, należało będzie uregulować po realizacji zadania wykonawcy na podstawie wystawionej faktury.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o złożenie wniosku w Urzędzie Gminy w Wielgiem pokój nr 8 (p. Agnieszka Orłowska-Olewińska, tel. 0-54 289-73-80 wew. 44) w terminie do 23.02.2018 r.

Osoby, które zostaną objęte przedmiotową dotacją zobowiązane są do zaniechania działań związanych z demontażem do chwili wyłonienia wykonawcy w drodze przetargu bądź zapytania ofertowego. Prace objęte dotacją mogą być wykonane wyłącznie przez wykonawcę wyłonionego w przetargu bądź zapytaniu ofertowym.

Komplet dokumentów zawiera:

- Wniosek o przyznanie dotacji ( dostępny w tutejszym urzędzie pokój nr 8 lub na stronie internetowej www.wielgie.pl )

- Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych (ewentualnie pozwolenie na budowę, pozwolenie na rozbiórkę )w Starostwie Powiatowym w Lipnie

- Kserokopia aktu notarialnego

- „Formularz informacji przedstawiony przez wnioskodawcę” w przypadku osoby ubiegającej się o dotację na budynki inne niż mieszkalne ( tj. obory, stodoły, budynki inwentarskie, budynki usługowe itp. ) ( druk dostępny w tutejszym urzędzie pokój nr 8 lub na stronie internetowej www.wielgie.pl )

Zostań dawcą szpiku

W dniu 04 marca 2018 roku odbędzie się Dzień Dawców Szpiku. W Wielgiem rejestracja będzie w Ośrodku Kultury i Bibliotece Gminy Wielgie, przy ul. Starowiejskiej 81 (remiza OSP) w godz. od 9:00 do 13:00.

Informacja

  • Informacja

Ocena jakości wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie stwierdza, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego Wielgie odpowiada wymaganiom zawartym w § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294) ze względu na skład fizyko - chemiczny i mikrobiologiczny. W związku z powyższym, woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie

  • Pismo Państwowego Powiatowegi Inspektora Sanitarnego w Lipnie

100 lat Pani Kazimiery

W minioną sobotę 17 lutego 2018 roku swoje setne urodziny świętowała mieszkanka naszej gminy Pani Kazimiera Świątkowska. W ten wyjątkowy dzień Jubilatkę odwiedziła licznie rodzina, przyjaciele, przedstawiciele Starostwa i Urzędu Gminy. Gratulacje przesłali również Premier i Wojewoda.

Pani Kazimierze gratulujemy wspaniałego Jubileuszu i życzymy długich lat w zdrowiu.

Zdjęcia z Jubileuszu

  • Zdjęcie 1
  • Jubilatka wraz z uczestnikami spotkania
  • Zdjęcie 2

Dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w istniejących budynkach – Program EKOpiec 2018

 

Ogłoszenie
Wójta Gminy Wielgie

Wójt Gminy Wielgie ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie wymiany istniejącego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym.
Podstawą ogłoszonego naboru wniosków jest Program Priorytetowy EKOpiec 2018 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Goapsodarki Wodnej w Toruniu oraz Uchwała Nr XLII/254/2018 Rady Gminy Wielgie z dnia 22.02.2018 r.
Wnioski muszą spełniać kryteria i warunki określone w Programie i Uchwale, o których mowa wyżej.
Dokumenty programu priorytetowego dostępne są na stronie www.wfosigw.torun.pl, a uchwała Rady Gminy Wielgie na bip.wielgie.pl oraz w urzędzie Gminy Wielgie, pokój nr 8.
Kontakt telefoniczny w sprawie naboru wniosków tel. 54 289 73 80 wew. 44 p. Agnieszka Orłowska-Olewińska.
Wnioski należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy Wielgie – pokój nr 18, w dni robocze od 5 marca do 23 marca 2018 roku, w godzinach od 7:30 do 15:30.
Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa własności/współwłasności/użytkowania wieczystego budynku/lokalu wykorzystywanego w całości na własne potrzeby mieszkaniowe.
Druk wniosku do pobrania ze strony internetowej www.wielgie.pl lub w Urzędzie Gminy Wielgie, pokój nr 8.
Łączna wysokość dofinansowania ( dotacji ) w ogłoszonym naborze wniosków będzie wynosiła 4.000,00 zł do wymiany jednego źródła ciepła, tj. 2.000,00 zł WFOŚiGW i 2.000,00 zł Gmina Wielgie.
Całkowita łączna kwota na dofinansowanie w ogłoszonym naborze wniosków będzie wynosiła 40.000,00 zł, tj. 20.000,00 zł z WFOŚiGW i 20.000,00 z Gminy Wielgie.

Złożenie wniosku nie jest tożsame z otrzymaniem dofinansowania. Projekt będzie realizowany jedynie w przypadku pozyskania przez Gminę dofinansowania z WFOŚiGW w Toruniu w ramach Programu priorytetowego EKOpiec2018.

Ogłoszenie umieszczono na BIP
i stronie internetowej UG Wielgie
oraz w sposób zwyczajowo przyjęty
przez sołtysów na tablicach
ogłoszeń poszczególnych sołectw
dnia 23.02.2018 r.

Informacja o wysokości emerytur i rent rolniczych przyznawanych od dnia 1 marca 2018 r.

 

Zgodnie z komunikatem Prezesa KRUS z dnia 13 lutego 2018 r. w sprawie kwoty emerytury podstawowej (M.P. z 2018 r. poz. 195) kwota emerytury podstawowej, od której ustalana jest wysokość rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, od dnia 1 marca 2018 r. wynosi 912,86 zł.

Jeżeli wysokość przyznanej od 1 marca 2018 r. emerytury lub renty rolniczej jest niższa od kwoty najniższej emerytury pracowniczej, tj. 1.029,80 zł, wysokość takiego świadczenia zostanie podwyższona do 1.029,80 zł.

Do 1.029,80 zł nie zostaną podwyższone:

a) emerytury przyznane na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze),

b) świadczenia, których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia,

c) emerytura i renta z ubezpieczenia pobierane w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego (dotyczy również pobierania jednocześnie emerytur z ZUS i KRUS), jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej, z wyjątkiem renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną,

d) emerytury i renty wypłacane w wysokości pro-rata.

 

Ustalanie wysokości emerytury rolniczej lub renty rolniczej

Emerytura rolnicza, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rolnicza szkoleniowa składa się z części składkowej i części uzupełniającej.

Suma obu części stanowi pełną wysokość emerytury/renty. Dla każdej z tych części ustala się wskaźnik wymiaru.

Wskaźnik wymiaru jest to ustalona dla emerytury/renty liczba wyrażająca stały stosunek świadczenia emerytalno-rentowego (części składkowej/uzupełniającej) do emerytury podstawowej , z zaokrągleniem do drugiego miejsca po przecinku.

 

Część składkowa

Część składkową ustala się, przyjmując po 1% emerytury podstawowej (912,86 zł od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) za każdy rok podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Do liczby tych lat dolicza się m.in. liczbę lat:

  1. podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1990 r. – po 1% emerytury podstawowej za każdy rok (więcej niż 1% w przypadku opłacenia rocznej składki wyższej niż 120% przeciętnej emerytury podstawowej w danym roku),

  2. prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie w okresie od dnia 1 lipca 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r., za który była opłacana składka na Fundusz Emerytalny Rolników – po 1% emerytury podstawowej za każdy rok,

  3. prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim – bez podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu – po ukończeniu 16 roku życia, przypadających przed dniem 1 lipca 1977 r., jednak nie wcześniej niż 25 lat przed spełnieniem warunków nabycia prawa do emerytury rolniczej lub renty rolniczej – po 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok (praktycznie ten przepis jest martwy od 1 lipca 2002 r.),

  4. podlegania innemu ubezpieczeniu (o ile z tego tytułu ubezpieczonemu nie przyznano emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów), które przelicza się w wymiarze półtorakrotnym.

Okresów, o których mowa w pkt 4, nie uwzględnia się przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej (również emerytury tzw. „wcześniejszej”) osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. Zmiana ta została wprowadzona ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych i obowiązuje od 8 stycznia 2009 r.

 

Część uzupełniająca

Część uzupełniająca wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza od 20. Za każdy pełny rok powyżej 20 lat przyjęty do części składkowej obniża się część uzupełniającą o 0,5% emerytury podstawowej.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rolnik nabywa prawo do emerytury rolniczej tzw. „wcześniejszej”. Wtedy część uzupełniającą zmniejsza się o 5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok dzielący uprawnionego od powszechnego wieku emerytalnego. Tak ustaloną część uzupełniającą zwiększa się o 5% emerytury podstawowej po upływie każdego pełnego roku dzielącego uprawnionego od wieku emerytalnego.

Jeżeli wysokość przyznanej od 1 marca 2018 r. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej jest niższa od kwoty najniższej emerytury, tj. 1.029,80 zł, wysokość takiego świadczenia podwyższa się do kwoty 1.029,80 zł. Podwyższenia do kwoty 1.029,80 zł nie stosuje się do:

a) emerytur rolniczych tzw. wcześniejszych,

b) świadczeń, których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia,

c) emerytury i renty z ubezpieczenia pobieranej w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego (dotyczy również pobierania jednocześnie emerytur z ZUS i KRUS), jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, z wyjątkiem renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną,

d) emerytur i rent wypłacanych w wysokości pro-rata.

Kwota podwyżki do 1.029,80 zł stanowi odrębną część świadczenia i nie jest doliczana ani do części składkowej, ani do części uzupełniającej.

 

Przykład 1 

Rolnik, ur. 7.10.1948 r., przekazał w grudniu 2017 r. gospodarstwo rolne, a w marcu 2018 r. zgłosił wniosek o emeryturę rolniczą. Zainteresowany udowodnił następujące okresy ubezpieczenia:

  • od 8.10.1964 r. do 30.06.1969 r. – praca w gospodarstwie rolnym rodziców; w przypadku wnioskodawcy okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (jest jedynie uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.07.1969 r. do 30.06.1977 r. – okres zatrudnienia poza rolnictwem – 8 lat (okres ten przelicza się półtorakrotnie i wynosi 12; (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 12%),

  • od 1.07.1977 r. do 31.12.1982 r. – praca we własnym gospodarstwie rolnym – 5 lat i 6 miesięcy (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 5,5%),

  • od 1.01.1983 r. do 31.12.1990 r. – praca we własnym gospodarstwie rolnym – 8 lat (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 8%),

  • od 1.01.1991 r. do 31.12.2017 r. – okres pracy we własnym gospodarstwie rolnym – 27 lat (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 27%).

Zainteresowany spełnił warunki do uzyskania emerytury rolniczej, gdyż osiągnął wiek emerytalny (od 1.10.2017 r. wynosi 65 lat dla mężczyzny) oraz posiada wymagany, co najmniej 25-letni, okres ubezpieczenia.

Wysokość części składkowej: 52,5% (12% + 5,5% + 8% + 27%) x 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 479,25 zł.

Liczba pełnych lat przyjętych do ustalenia części składkowej wynosi 52, zatem część uzupełniającą (95% emerytury podstawowej) zmniejsza się o 16% emerytury podstawowej /(52 – 20) x 0,5%/, przy czym nie może być niższa niż 85% emerytury podstawowej.

Wysokość części uzupełniającej: 85% x 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 775,93 zł.

 

Wysokość emerytury rolniczej wynosi 479,25 zł + 775,93 zł = 1.255,18 zł brutto (łączna wysokość części składkowej i części uzupełniającej). Ze świadczenia potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Zaliczka na podatek dochodowy:

1.255 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotych) x 18% - 46,33 zł (ulga) = 179,57 zł Łączna kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne:

1.255,18 zł x 9% = 112,97 zł

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (odprowadzana do NFZ):

1.255,18 zł x 7,75% = 97,28 zł 

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowana ze świadczenia (potrącana z kwoty netto świadczenia): 

113 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotych) – 97,28 zł = 15,72 zł

Kwota podatku dochodowego odprowadzana do urzędu skarbowego: 179,57 zł – 97,28 zł = 82,29 zł ~ 82 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotych)

Świadczenie do wypłaty 1.255,18 zł – 82 zł – 97,28 zł – 15,72 zł = 1.060,18 zł.

 

Przykład 2 

Rolniczka, ur. 1.08.1957 r., zgłosiła wniosek o emeryturę rolniczą w marcu 2018 r. Zainteresowana udowodniła następujące okresy ubezpieczenia:

  • od 2.08.1973 r. do 30.06.1977 r. – praca w gospodarstwie rolnym rodziców – w przypadku wnioskodawczyni okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (jest jedynie uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.07.1977 r. do 31.12.1982 r. – praca w gospodarstwie rolnym teściów – z uwagi na brak potwierdzenia opłacenia przez teściów składek w ww. okresie, nie ma on wpływu na wysokość emerytury rolniczej wnioskodawczyni (zostanie uwzględniony przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.01.1983 r. do 31.08.2001 r. – okres zatrudnienia poza rolnictwem; w przypadku wnioskodawczyni (urodzona po 31 grudnia 1948 r.) okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (i nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.03.2002 r. do 28.02.2018 r. – okres pracy we własnym gospodarstwie rolnym – 16 lat (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 16%). 

Zainteresowana spełniła warunki do uzyskania emerytury rolniczej, gdyż osiągnęła wiek emerytalny (od 1.10.2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety) oraz posiada wymagany okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, tj. co najmniej 25 lat.

Wysokość części składkowej: 16% x 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 146,06 zł.

Liczba pełnych lat przyjętych do ustalenia części składkowej wynosi 16, zatem części uzupełniającej (95% emerytury podstawowej) nie zmniejsza się.

Wysokość części uzupełniającej: 95% x 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.)= 867,22 zł.

Wysokość emerytury rolniczej wynosi 146,06 zł + 867,22 zł = 1.013,28 zł brutto (łączna wysokość części składkowej i części uzupełniającej). Ponieważ emerytura jest niższa od 1.029,80 zł, zostanie podwyższona do 1.029,80 zł.

Ze świadczenia potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach podanych w przykładzie 1.

 

Przykład 3 

Rolniczka, ur. 1.09.1962 r., zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej w grudniu 2017 r., a w marcu 2018 r. zgłosiła wniosek o emeryturę rolniczą tzw. wcześniejszą.

Zainteresowana udowodniła następujące okresy ubezpieczenia:

  • od 1.09.1981 r. do 31.12.1987 r. – okres zatrudnienia poza rolnictwem; w przypadku wnioskodawczyni (urodzona po 31 grudnia 1948 r.) okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (i nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.01.1988 r. do 31.12.1990 r. – praca we własnym gospodarstwie rolnym – 3 lata (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 3%),

  • od 1.01.1991 r. do 31.12.2017 r. – okres pracy we własnym gospodarstwie rolnym – 27 lat (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 27%).

Zainteresowana spełniła warunki do uzyskania emerytury rolniczej wcześniejszej, gdyż do 31 grudnia 2017 r. ukończyła 55 lat, posiada wymagany okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, tj. co najmniej 30 lat, i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej.

Wysokość części składkowej: 30% (3% + 27%) x 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 273,86 zł.

Liczba pełnych lat przyjętych do ustalenia części składkowej wynosi 30, zatem część uzupełniającą (95% emerytury podstawowej) zmniejsza się o 5% emerytury podstawowej /(30 – 20) x 0,5%/. Ponadto część uzupełniająca zostanie obniżona o 25% emerytury podstawowej, tj. o 5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok dzielący uprawnioną od wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety) /(60 lat - 55 lat) x 5%/.

Wysokość części uzupełniającej: 65% (95%-5%-25%) x 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 593,36 zł.

Wysokość emerytury rolniczej wynosi 273,86 zł + 593,36 zł = 867,22 zł brutto (łączna wysokość części składkowej i części uzupełniającej). Ponieważ jest to emerytura rolnicza tzw. wcześniejsza, nie zostanie podwyższona do 1.029,80 zł.

Ze świadczenia potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach podanych w przykładzie 1.

 

Przykłady obliczania wysokości emerytury rolniczej z uwzględnieniem okresów zatrudnienia za granicą (w Niemczech)

 

Przykład 1 

Rolnik, ur. 7.10.1948 r., przekazał w grudniu 2017 r. gospodarstwo rolne, a w marcu 2018 r. zgłosił wniosek o emeryturę rolniczą. Zainteresowany udowodnił następujące okresy ubezpieczenia:

od 8.10.1964 r. do 30.06.1977 r. – praca w gospodarstwie rolnym rodziców; w przypadku wnioskodawcy okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (jest jedynie uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.01.1979 r. do 31.12.1986 r. – okres zatrudnienia poza rolnictwem – 8 lat (okres ten przelicza się półtorakrotnie i wynosi 12, jest on liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 12%),

  • od 1.01.1988 r. do 31.12.1991 r. – okres zatrudnienia w Niemczech – 4 lata (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 4%),

  • od 1.01.1994 r. do 31.12.2017 r. – okres pracy we własnym gospodarstwie rolnym – 24 lata (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 24%).

Zainteresowany spełnił warunki do uzyskania emerytury rolniczej, gdyż osiągnął wiek emerytalny (od 1.10.2017 r. wynosi 65 lat dla mężczyzny) oraz posiada wymagany okres ubezpieczenia co najmniej 25 lat.

Obliczenie wysokości emerytury rolniczej krajowej:

- okresy w Polsce liczone wg wskaźnika procentowego – 36% (24% + 12%)

Wysokość części składkowej: 36% × 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 328,63 zł

Liczba pełnych lat przyjętych do ustalenia części składkowej wynosi 36, zatem część uzupełniającą (95% emerytury podstawowej) zmniejsza się o 8% emerytury podstawowej /(36 – 20) x 0,5%/.

Wysokość części uzupełniającej: 87% × 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.)= 794,19 zł

Wysokość emerytury rolniczej krajowej wynosi 328,63 zł + 794,19 zł = 1.122,82 zł brutto (łączna wysokość części składkowej i części uzupełniającej).

Obliczenie wysokości emerytury rolniczej „pro rata”

Emerytura teoretyczna:

  • okresy w Polsce liczone wg wskaźnika procentowego – 36% (24% + 12%),

  • okresy w Niemczech liczone wg wskaźnika procentowego – 4%

Wysokość części składkowej: 40% (36% + 4%) × 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 365,14 zł

Liczba pełnych lat przyjętych do ustalenia części składkowej wynosi 40, zatem część uzupełniającą (95% emerytury podstawowej) zmniejsza się o 10% emerytury podstawowej /(40 – 20) x 0,5%/.

Wysokość części uzupełniającej: 85% × 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 775,93 zł

Wysokość emerytury teoretycznej wynosi 365,14 zł + 775,93 zł = 1.141,07 zł brutto (łączna wysokość części składkowej i części uzupełniającej).

Emerytura rzeczywista (pro-rata):

1.141,07 zł × 0,89 (współczynnik wysokości emerytury cząstkowej) = 1.015,55 zł brutto

Współczynnik wynika z proporcji:

384 miesiące ubezpieczenia w Polsce

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------- = 0,89
384 miesiące ubezpieczenia w Polsce + 48 miesięcy ubezpieczenia w Niemczech

Wysokość emerytury „pro rata” wynosi 1.015,55 zł brutto.

Ponieważ emerytura krajowa (1.122,82 zł brutto) jest wyższa od emerytury „pro rata” (1.015,55 zł brutto), dlatego KRUS przyzna emeryturę rolniczą krajową, jako świadczenie korzystniejsze. Ze świadczenia zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne – na zasadach podanych wyżej.

 

Przykład 2

Rolniczka, urodzona w lipcu 1957 r., zgłosiła wniosek o emeryturę rolniczą w marcu 2018 r. Zainteresowana udowodniła następujące okresy ubezpieczenia:

od 1.07.1975 r. do 30.06.1977 r. – praca w gospodarstwie rolnym rodziców i teściów; w przypadku wnioskodawczyni okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (jest jedynie uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.07.1977 r. do 31.12.1989 r. – praca we własnym gospodarstwie rolnym – 12 lat i 6 miesięcy (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 12,5%),

  • od 1.01.1990 r. do 31.08.2002 r. – okres zatrudnienia poza rolnictwem; w przypadku wnioskodawczyni (urodzona po 31 grudnia 1948 r.) okres ten nie ma wpływu na wysokość emerytury rolniczej (i nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do tego świadczenia),

  • od 1.09.2002 r. do 31.08.2010 r. – okres zatrudnienia w Niemczech – 8 lat (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 8%),

  • od 1.09.2010 r. do 28.02.2018 r. – okres pracy we własnym gospodarstwie rolnym – 7 lat i 6 miesięcy (okres liczony wg wskaźnika 1% emerytury podstawowej – 7,5%).

Zainteresowana legitymuje się 22-letnim okresem rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, a zatem nie spełniła warunków do przyznania emerytury rolniczej krajowej, natomiast spełniła warunki do przyznania emerytury rolniczej „pro-rata”.

Obliczenie wysokości emerytury rolniczej „pro rata”

Emerytura teoretyczna:

- okresy w Polsce liczone wg wskaźnika procentowego – 20%,

- okresy w Niemczech liczone wg wskaźnika procentowego – 8%

Wysokość części składkowej: 28% (20% + 8%) × 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 255,60 zł

Liczba pełnych lat przyjętych do ustalenia części składkowej wynosi 28, zatem część uzupełniającą (95% emerytury podstawowej) zmniejsza się o 4% emerytury podstawowej /(28 – 20) x 0,5%/.

Wysokość części uzupełniającej: 91% × 912,86 zł (kwota emerytury podstawowej obowiązująca od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.) = 830,70 zł

Wysokość emerytury teoretycznej wynosi 255,60 zł + 830,70 zł = 1.086,30 zł brutto

Emerytura rzeczywista (pro-rata):

1.086,30 zł × 0,71 (współczynnik wysokości emerytury cząstkowej) = 771,27 zł brutto

Współczynnik wynika z proporcji:

240 miesięcy ubezpieczenia w Polsce

----------------------------------------------------------------------------------------------------- = 0,71 240 miesięcy ubezpieczenia w Polsce + 96 miesięcy ubezpieczenia w Niemczech  

Wysokość emerytury „pro rata” wynosi 771,27 zł brutto.

Ustalanie wysokości okresowej emerytury rolniczej

Okresowa emerytura rolnicza przysługuje w wysokości emerytury podstawowej (912,86 zł – od 1.03.2018 r. do 28.02.2019 r.).

W związku z tym, że wysokość okresowej emerytury rolniczej jest niższa od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2018 r. 1.029,80 zł) – zostanie podwyższona do kwoty 1. 029,80 zł.

Ze świadczenia potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne – na zasadach podanych wyżej.

 

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Informację o liczbie urzędników wyborczych w poszczególnych gminach.

Informacja na temat urzędników wyborczych.

 

 

Zaprszamy na spotkanie

W dniu 19 marca 2018 roku w godz. od 17:00 do 18:00 w sali Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie, przy ul. Starowiejskiej 81 (remiza OSP) odbędzie się spotkanie "Gmina Wielgie bez smogu". Podczas zebrania będzie można dowiedzieć się:

  • jakie są programy dofinansowań do wymiany kotłów grzewczych,
  • jak wygląda sytuacja smogu na terenie gminy Wielgie,
  • jak palić żeby nie kopcić,
  • jak zmniejszyć zużycie opału z 5 do 2 ton.

Poza tym uczestnicy uzyskają wiele innych informacji dotyczących ogrzewania i dofinansowań.

Plakat

  • Plakat

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku rodzice i opiekunowie będą mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. Szczepienie to daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae.

Zaszczepione mogą być dzieci do ukończenia 5 roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dotyczy dzieci urodzonych w latach 2013-2016). Warunek - dziecko musi być zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 roku.

Należy wiedzieć, że:

  • szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne,
  • szczepienia obejmują dzieci, które po wcześniejszym umówieniu się na wizytę szczepienną zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 roku,
  • szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki,
  • schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy; pełen dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany przez przychodnie od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku.

 

Zapraszamy na mecz III Ligi Kobiet

W dniu 24 marca br. (sobota) o godz. 12:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią we Włocławku odbędzie się mecz III Ligi Kobiet. Zagrają Mustang Wielgie - Noteć Inowrocław. Zapraszamy

Plakat

  • Plakat

Komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipnie informuje, że w związku z trwającą tegoroczną akcją ,,SZYBKI PIT”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, w porozumieniu i we współpracy z samorządem terytorialnym w dniu 10 kwietnia 2018 r. (wtorek) w godzinach od 8:00 do 10:00 w Wielgiem, przy ul. Starowiejskiej 8 (siedziba Urzędu Gminy) uruchomione zostanie mobilne stanowisko eksperckie w zakresie rozliczeń podatkowych za rok 2017.

Zainteresowani będą mogli w tym punkcie złożyć zeznanie podatkowe oraz otrzymać informacje w zakresie rozliczeń podatkowych za 2017 rok, dotyczące: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipnie zachęca jednocześnie do wysyłania deklaracji podatkowych przez Internet, gdyż jest to najprostszy i najszybszy sposób ich złożenia.

Wszelkie niezbędne informacje potrzebne do skorzystania z tego prostego i oszczędnego sposobu składania rozliczeń podatkowych dostępne są na stronie www.e-deklaracje.gov.pl lub www.portalpodatkowy.mf.gov.pl.

 

Komunikat

  • Komunikat

Ocena okresowa przydatności wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie pismem z dnia 04.04.2018r. stwierdza, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego Zaduszniki, gm. Wielgie odpowiada wymaganiom jakości wody ze względu na skład mikrobiologiczny. W związku z powyższym, woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie

  • Pismo

Dofinansowanie z PROW – Gospodarka wodno-ściekowa

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie”

W dniu 17 lipca 2017 r. Gmina Wielgie podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego na dofinansowanie projektu pn. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Orłowo, Gmina Wielgie oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Wielgie” dla operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa”, w ramach poddziałania „ Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem, lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” w ramach działania „ Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020. Realizacja projektu została podzielona na dwa etapy. Wysokość dofinansowania projektu wg. umowy wyniesie 699 153,00 zł co stanowi 63,63 % kosztów kwalifikowalnych projektu. Planowane koszty całkowite projektu : 1 098 780,49 zł

 

Dofinansowanie z PROW – Gospodarka wodno-ściekowa – zakończenie I etapu

Dofinansowanie z PROW – Gospodarka wodno-ściekowa – zakończenie I etapu realizacji projektu- Budowa sieci wodociągowej w m. Orłowo, gmina Wielgie

Gmina Wielgie zakończyła pierwszy etap realizacji projektu pn. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Orłowo, Gmina Wielgie oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Wielgie”. Roboty budowlane trwały w okresie od 22.08.2017 r. do 24.10.2017 r. Wykonawcą robót był Zakład Gospodarki Komunalnej i Mechanizacji Rolnictwa SP. z o.o z Baruchowa. Całkowity koszt zadania I etapu projektu wyniósł 58 900,00 zł.

 Projekt realizowany w ramach operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa”, poddziałania „ Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem, lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”, działania „ Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020.

 

Informacja dla producentów surowców tytoniowych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w dniu 15 grudnia 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. 2017 poz. 2216), na mocy której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zobowiązany jest do monitorowania oraz nadzorowania krajowej uprawy tytoniu oraz produkcji i obrotu surowcem tytoniowym.

Warunkiem prowadzenia przez producenta rolnego działalności w zakresie uprawy tytoniu, produkcji lub zbytu surowca tytoniowego jest uzyskanie wpisu do Rejestru producentów surowca tytoniowego, prowadzonego przez Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i adres albo siedzibę i adres producenta rolnego. Wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego zostanie dokonany na wniosek producenta.

Producent surowca tytoniowego, który w dniu 15 grudnia 2017 roku uprawiał, produkował lub zbywał surowiec tytoniowy, zobowiązany jest w terminie 5 miesięcy od wejścia w życie ustawy, tj. do 15 maja 2018 roku złożyć Wniosek o wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego wraz z informacjami o powierzchni uprawy i zawartych umowach zbycia za 2017 rok na formularzach udostępnionych na stronie internetowej KOWR (Załącznik nr 1 i Załącznik nr 2 do Warunków monitorowania i nadzoru nad uprawą tytoniu oraz produkcją i zbyciem surowca tytoniowego).

Jeżeli producent nie posiada numeru EP (w ARiMR), to przed złożeniem do OT KOWR wniosku o wpis do rejestru producentów surowca tytoniowego powinien uzyskać wpis do ewidencji producentów (otrzymać nr EP).

Nowy producent rolny, który zamierza dopiero rozpocząć uprawę tytoniu, produkcję lub zbyt surowca tytoniowego składa wniosek o wpis do rejestru przed rozpoczęciem działalności, w każdym dowolnym momencie roku.

Szczegółowe informacje w zakresie obowiązków wynikających z ustawy dla producentów surowca tytoniowego oraz nabywców surowca tytoniowego, można uzyskać w Oddziale Terenowym KOWR w Bydgoszczy od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 osobiście bądź pod numerem telefonu 52 525 08 01. Formularze Wniosku o wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego oraz Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego, jak również innych dokumentów składanych do KOWR dostępne są na stronie www.kowr.gov.pl w zakładce INTERWENCJA – TYTOŃ.

 

Ulotka

  • Ulotka str. 1
  • Ulotka str. 2

Ostrzeżenie meteorologiczne

OSTRZEŻENIE NR 12 - BURZE

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie
Ważność: od 2018-04-13 16:00:00 do 2018-04-14 00:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 15 mm, lokalnie do 20 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h.
Prawdopodobieństwo: 80% (Burze)
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2018-04-13 12:05:00
Synoptyk IMGW-PIB: Agnieszka Drwal-Tylmann
Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

Festiwal Smaku i VI Mistrzostwa KGW

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe serdecznie zaprasza na "Festiwal Smaku" oraz "VI Mistrzostwa KGW obszaru LGD", które odbędą się w dniu 6 czerwca 2018 roku w pałacyku Gozdowa w Łochocinie.

Program imprezy:

16:00 - Powitanie gości,

16:10 - Spartakiada KGW,

18:00 - Degustacja potraw,

18:30 - Ekologiczny pokaz mody w wykonaniu KGW,

19:00 - Rozstrzygnięcie konkursu,

19:15 - Biesiada.

Poniżej zamieszczamy informację, regulamin oraz karty zgłoszenia.

Pierwsze płatności on-line w ramach nowej e-usługi KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wdrażanie nowej usługi „e-składka KRUS”. Od 1 kwietnia br. osoby ubezpieczone w KRUS oraz zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie ich rodzin mogą opłacać składki z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą bezpośrednich płatności internetowych.

E-składka KRUS przeznaczona jest dla użytkowników Portalu dla Rolników eKRUS, którzy bezpiecznie, wygodnie i szybko mogą zrealizować płatności w systemie Paybynet Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. Wszystkie dane do przelewu wypełniane są w systemie automatycznie, dzięki czemu spada ryzyko popełnienia błędu możliwego przy ręcznym uzupełnianiu danych do przelewu bankowego. Paybynet KIR przesyła środki bezpośrednio z konta bankowego płatnika na wskazane konto bankowe KRUS.

Poprzez usługę Paybynet KIR rolnicy do ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału dokonują jednej płatności, którą KRUS rozksięgowuje odpowiednio na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Dodatkowo rolnicy mają możliwość opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz uregulowanie ewentualnego zadłużenia.

Już od jakiegoś czasu, dzięki Portalowi eKRUS, rolnicy mogą sprawdzić przebieg historii ubezpieczenia, bieżącą wysokość składek. Zdalny dostęp do Portalu daje również osobom ubezpieczonym dostęp do informacji o zbliżających się terminach płatności, a także do ich danych ewidencyjnych.

Uruchomienie płatności internetowych to ważny etap w rozszerzeniu pakietu usług on-line zarówno dla ubezpieczonych w KRUS, jak i dla samej instytucji, bo pozwala odejść od drukowania i wysyłania kosztownych i pracochłonnych blankietów papierowych.

Liczba banków współpracujących z KIR stale się zwiększa, dlatego też Kasa zachęca do zapoznania z ich aktualną listą na stronie: http://www.paybynet.pl/dla-internauty/sprawdz-swoj-bank/.

Kasa z tytułu płatności on-line nie pobiera żadnych opłat. Do kwoty przelewu doliczona zostaje jedynie prowizja na rzecz operatora systemu Paybynet – Krajowej Izby Rozliczeniowej, w wysokości 59 gr. Wysokość prowizji jest stała i niezależna od wysokości kwoty dokonywanej płatności.

Dbając o wysoki poziom bezpieczeństwa dokonywanych płatności, KRUS przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z swojego konta ubezpieczeniowego, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do poprawnego działania usługi na Portalu eKRUS, prosi o przekazywanie informacji na adres ekrus@krus.gov.pl oraz niedokonywanie płatności do czasu wyjaśnienia problemu.

Więcej informacji na temat e-składki i funkcjonowania portalu eKRUS można znaleźć na stronie www.ekrus.gov.pl.

Przekazano za pośrednictwem ORKRUS w Bydgoszczy

Informacja KRUS

W dniu 30 kwietnia 2018 r. upływa ustawowy termin składania w urzędach skarbowych zeznań podatkowych.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w zdecydowanej większości przypadków (88%) rozliczyła podatek dochodowy emerytów i rencistów za rok 2017 i przekazała tym świadczeniobiorcom oraz właściwym urzędom skarbowym formularz PIT-40A - roczne obliczenie podatku od pobieranych w 2017 r. emerytur i rent.

Emeryt/rencista, który otrzymał taki formularz i poza emeryturą lub rentą wypłacaną z Kasy w 2017 r. nie osiągał innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu), nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego.

Natomiast emeryt/rencista, który otrzymał z Kasy formularz PIT-11A - informację o dochodach uzyskanych z tytułu emerytur i rent w 2017 r. jest zobowiązany sam złożyć zeznanie podatkowe (PIT-37, a w przypadku osób, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolniczej - PIT-36) we właściwym urzędzie skarbowym w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 kwietnia 2018 r.

Ponadto Kasa wyjaśnia, że emeryt/rencista, który został rozliczony przez Kasę i otrzymał PIT-40A, ale chce skorzystać z ulg podatkowych lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem (w przypadku osób samotnych) powinien sam złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym w wyżej podanym terminie.

Natomiast emeryt/rencista, który został rozliczony przez Kasę (PIT-40A), ale chce jedynie przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, nie musi wypełniać całego formularza PIT. Wystarczy, że złoży w urzędzie skarbowym krótkie oświadczenie na formularzu PIT-OP.

Stosowne formularze podatkowe dostępne są w urzędach skarbowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (do wydrukowania oraz w wersji elektronicznej).

Zeznanie podatkowe emeryt/rencista może złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej (listem poleconym) albo przez internet za pośrednictwem Portalu Podatkowego oraz aplikacji e-Deklaracje dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl. Więcej informacji na ww. stronach Ministerstwa Finansów.

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Komunikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zapraszamy na obchody 3 Maja

Wójt Gminy Wielgie oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zapraszają na obchody 3 Maja.

W programie:

  • godz. 10:15 - złożenie kwiatów pod pomnikiem "KU CZCI BOHATEROM POLEGŁYM I POMORDOWANYM W WALCE Z ZABORCĄ",
  • godz. 10:30 - uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka, następnie przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości do Kościoła Parafialnego pw. Świętego Wawrzyńca w Wielgiem,
  • godz. 11:00 - Msza Święta.

Plakat

  • Plakat

Aktualizacja informacji

W związku z Uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 26 kwietnia 2018 r. zmieniającą uchwałę z 19 lutego 2018 r. w sprawie określenia liczby, trybu i warunków powoływania urzędników wyborczych, publikujemy zaktualizowaną informację o liczbie urzędników wyborczych w poszczególnych gminach.

Najnowsza zmiana również dotyczy zmniejszenia liczby urzędników wyborczych, aktualnie dla gmin do 50000 mieszkańców –  jednego w takiej gminie. Uchylono także § określający datę, do której kandydaci na urzędnika mogą składać dokumenty.

Żywe spotkania z historią

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe w ramach realizacji projektu współpracy "PATROL HISTORYCZNY - POGRANICZE CHRZEŚCIJAŃSTWA" organizacja żywych spotkań z historią, serdecznie zaprasza na cykl imprez promocyjnych.

W programie m.in.:

  • pokazy konne,
  • malowanie figurek i kolorowanek,
  • lepienie z gliny,
  • przejażdżki kucykiem,
  • konkursy łucznicze,
  • warsztaty kowalstwa i czerpanie papieru,
  • przejażdżki bryczką,
  • pokazy alchemika,
  • pokazy rycerskie,
  • gry.

W gminie Wielgie, takie spotkanie odbędzie się w dniu 19.08.2018r. w godz. od 16:00 do 19:00 w parku w Wielgiem. Terminy imprez w pozostałych miejscowościach przedstawia niżej zamieszczony plakat.

Plakat

  • Plakat

Informacja KRUS

Ważne dla rolników zawierających z pomocnikami umowy o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich

Obowiązujące od dnia 18 maja 2018 r. znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego wprowadziły obowiązek zgłoszenia przez rolnika do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach.

Rolnik jest zobowiązany zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który zawarta została ta umowa na formularzu zgłoszeniowym. Formularze te będą dostępne na stronie internetowej Kasy i w każdej jednostce organizacyjnej Kasy.

Obowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika w KRUS obejmuje:

  • ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w zakresie ograniczonym do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy rolniczej,

  • ubezpieczenie zdrowotne (wprowadzone przepisy nie dają możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny pomocnika).

Informacje dotyczące wysokości i terminu opłacania składek dostępne będą na stronie internetowej Kasy.

Na podstawie takiej umowy pomocnik zobowiązany jest do osobistego świadczenia pomocy rolnikowi przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich, w określonym miejscu i przez określony czas, a rolnik do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc. Umowa taka określa również zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy przy zbiorach, jeżeli jest on inny niż dzień zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach.

Ważne

Nie wszystkie czynności wykonywane w gospodarstwie rolnym mogą być objęte umową o pomocy przy zbiorach. Świadczenie pomocy przy zbiorach, w ramach zawartej umowy o pomocy przy zbiorach, może dotyczyć jedynie określonej ustawowo grupy produktów rolnych. Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne będą na stronie internetowej Kasy.

Szczegółowych informacji w zakresie obejmowania ubezpieczeniami pomocnika rolnika, udzielają jednostki organizacyjne KRUS właściwe dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego, w którym pomocnik świadczy pomoc. Baza teleadresowa jednostek dostępna jest na stronie internetowej KRUS pod adresem: www.krus.gov.pl.

UWAGA

Kasa informuje, że w związku z wprowadzeniem nowej umowy o pomocy przy zbiorach wprowadzone zostały zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do udzielania informacji w zakresie rozliczeń podatkowych w związku z zawarciem takiej umowy właściwe są organy podatkowe. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 858).


 

Informacja pozyskana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Załączniki

  • Ulotka cz. 1
  • Ulotka cz. 2
  • Załącznik do ulotki

Złote Gody - miłość wszystko przezwycięży

Cztery pary z terenu Gminy Wielgie świętowały w czwartek 10 maja 2018 roku Jubileusz 50 - lecia pożycia małżeńskiego. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie władz Gminy z dostojnymi Jubilatami.

Uroczystego aktu dekoracji medalami, nadanymi przez Prezydenta RP, dokonał Wójt Gminy Tadeusz Wiewiórski. Wśród odznaczonych byli małżonkowie:

  • Wanda i Stanisław Łukaszewscy,
  • Zofia i Józef Pilarscy,
  • Halina i Andrzej Podralscy,
  • Jadwiga i Józef Skrzyniarz.

Jubilatom wręczono odznaczenia, pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Była też symboliczna lampka szampana, pamiątkowe zdjęcie oraz poczęstunek.

Składamy serdeczne podziękowania parom za przyjęcie zaproszenia i wspólne świętowanie tak wspaniałej uroczystości.  Dostojnym Jubilatom życzymy wielu wspólnych lat w zdrowiu, spokoju, miłości i doczekania kolejnych jubileuszy.

 

 

Zdjęcia z Jubileuszu

  • Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
  • Przewodnicząca Rady Gminy wraz z Wójtem Gminy
  • Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy oraz Zastępca Wójta
  • Jubilaci wraz z rodzinami
  • Składanie życzeń przez władze gminy
  • Przedstawiciele Urzędu Gminy Wielgie
  • Wręczenie medali Państwu Pilarskim
  • Wręczenie medali Państwu Skrzyniarz
  • Wręczenie medali Państwu Podralskim
  • Wręczenie medali Państwu Łukaszewskim
  • Jubilaci
  • Dostojni Jubilaci
  • Przewodniczaca Rady Gminy, Wójt Gminy oraz Kierownik USC

Biała Sobota z ZUS dla lekarzy

W sobotę 19 maja br. we wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w godzinach od 9:00 do 13:00 została zorganizowana BIAŁA SOBOTA z ZUS dla lekarzy.

Biała Sobota z ZUS dla lekarzy

  • Informacja

Rodzinna Majówka

Wójt Gminy Wielgie oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zapraszają na RODZINNĄ MAJÓWKĘ, która odbędzie się 27 maja 2018 roku na polanie przy parku w Wielgiem. Początek imprezy godz. 15:00.

Harmonogram zabawy:

15:00 - 18:00 - animacje dla dzieci (zabawa z pełnym energii i świetnych pomysłów animatorem, Balonowe Cudaki, ZUMBA, Bańkowe Show, wyścigi na gigantycznych dmuchanych rurach, gry i zabawy ruchowe)

18:00 - występ grupy tanecznej "Fresh" działającej przy Ośrodku Kultury i Bibliotece Gminy Wielgie,

18:20 - koncert kapeli "Rodzinka",

19:00 - występ gwiazdy wieczoru Model MT & Modelinka,

20:00 - 24:00 - zabawa taneczna.

Dodatkowe atrakcje:

  • posadzenie Dębu Niepodległości z udziałem Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, bądź jego przedstawiciela,
  • malowanie buziek,
  • przejażdżki bryczką,
  • zaplatanie warkoczyków afrykańskich,
  • wizyta maskotki SpongeBoba,
  • fotobudka,
  • darmowa zjeżdżalnia dla wszystkich dzieci,
  • zabawy w gigantycznych bąbelkowych kulach,
  • od 17:30 kino w 7D,
  • darmowa grochówka.

ZAPRASZAMY

 

Plakat

  • Plakat

Konkurs "Piękny ogród 2018"

  • Plakat

Konkurs "Piękny ogród 2018"

Rada Sołecka wsi Wielgie ogłasza VII edycję konkursu na najpiękniejszy przydomowy ogródek pn. "Piękny ogród 2018".

Osoby (mieszkańcy sołectwa Wielgie), które chcą przystąpić do konkursu proszone są o zgłaszanie swoich ogródków do końca czerwca 2018 roku pod nr telefonu 54 289 77 80 lub osobiści do sołtysa Stefana Pietrzakowskiego.

Zapraszamy na spotkanie dotyczące dofinansowania instalacji fotowoltaicznych

FIRMA PROMAG wraz z Urzędem Gminy Wielgie, serdecznie zaprasza mieszkańców i przedsiębiorców Gminy na spotkanie dotyczące dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej oraz instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej.

Spotkanie odbędzie się 21.05.2018 roku o godz. 18:00 w sali Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie, przy ul. Starowiejskiej 81 - budynek OSP.

Zaproszenie

  • Zaproszenie

Informacja KRUS

Jednorazowe odszkodowanie wyższe od 17 maja 2018 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. z 2018r., poz. 827) ulega zmianie wysokość jednorazowego odszkodowania.

Od 17 maja 2018 r. jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 809 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto od 17 maja 2018 r. o wysokości jednorazowego odszkodowania decyduje data wydania ostatecznej decyzji przyznającej to świadczenie.

Jednocześnie od 18 maja 2018 r. na podstawie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018r., poz. 858) prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje ubezpieczonemu pomocnikowi rolnika, który uległ wypadkowi podczas wykonywania czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.

Bliższe informacje na stronie www.krus.gov.pl Zadania/ Świadczenia/ Rodzaje świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego.

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Informacja

  • Pismo

Zapraszamy na bezpłatną mammografię

Zapraszamy panie w wieku 50 - 69 lat na bezpłatną mammografię w technice cyfrowej. Badanie odbędzie się 21 czerwca 2018 roku, przy ul Starowiejskiej 81 - budynek OSP w Wielgiem. Zarejestrować się można pod nr tel. 58 666 24 44lub na stronie www.mammo.pl

Zawody Cisowianka Mazovia MTB Marathon

W dniu 3 czerwca br. w Dobrzyniu nad Wisłą odbędą się zawody Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią spędzać czas na  przejażdżkach rowerowych. W zawodach może wziąć udział każdy. Zaplanowano kilka kategorii wyścigów z podziałem na wiek, płeć oraz stopień trudności. Z pewnością każdy miłośnik jazdy rowerem znajdzie tu coś dla siebie.

Zawody dla dzieci rozpoczynają się od godz. 12:00 (zapisy od godz. 9:00 w dniu 3.06.2018r.). 

Zawody dla dorosłych - zapisy w sobotę 02.06.2018r. od 15:00 do 17:00 i w niedzielę 03.06.2018r. od 8:00 do 11:30.

DYSTANSE:

HOBBY - start o godz. 10:30

FIT - start godz. 11:40

1/2 PRO, PRO - start godz. 12:00

Zapraszamy w najbliższą niedzielę do Dobrzynia nad Wisłą, tereny rekreacyjne przy ul. Robotniczej.

Ostrzeżenie meteorologiczne - Burze z gradem

 

CZK.6335.1.25.2018

Bydgoszcz, 01 czerwca 2018 r.

 

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 23

Burze z gradem

 

 

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 13:00 dnia 01.06.2018 do godz. 24:00 dnia 01.06.2018

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85 %

Uwagi: Obowiązują:

Do godz.19:00 dnia 02.06.2018 OSTRZEŻENIE nr 22 na UPAŁ/1 wydane o godz.18:12 dnia

30.05.2018.

 

Dyżurny synoptyk: Marcin Czeczatka


 

Źródło informacji: IMGW-PIB, ostrzeżenie meteorologiczne nr 23

 

 

 

Łukasz Szczupacki

              (dyżurny operacyjny sporządzający meldunek)

 

 

 

 

 

OSTRZEŻENIE PRZED BURZAMI Z GRADEM

 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem. W dniu 21.06.2018 r. od godziny 1500 do godz. 2000 prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia 85%.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne

Burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie - powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, Toruń, toruński, wąbrzeski, Włocławek, włocławski, żniński


 

Ważność: od godz. 12:00 dnia 26.06.2018 do godz. 21:00 dnia 26.06.2018

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h.

Miejscami możliwy grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Uwagi: ostrzeżenie nie dotyczy powiatów: nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego, świeckiego.

 

Nabór wniosków o szacowanie szkód

Rolnicy, u których wystąpiły straty spowodowane klęską suszy na terenie Gminy Wielgie proszeni są o zgłoszenie powstałych szkód do Urzędu Gminy w Wielgiem ( pokój nr 8 – p. Agnieszka Orłowska-Olewińska ) do dnia 13.07.2018 r.

Komisja powołana Zarządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oszacuje straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi na terenie gminy.

  • Rolnicy zgłaszający suszę muszą znać dokładną pow. gospodarstwa wraz z dzierżawami, nr identyfikacyjny producenta rolnego nadany przez ARiMR, trwałe użytki zielone, powierzchnię zasiewów, plantacje wieloletnie oraz roczną produkcję towarową zwierząt

Hufiec Pracy we Włocławku ogłasza nabór uczniów

Hufiec Pracy 2-5 we Włocławku ogłasza nabór uczniów na rok szkolny 2018/2019 do następujących form kształcenia:

- 7 i 8 klasy Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przysposabiającym do Pracy,

- Gimnazjum z Oddziałem Przysposabiającym do Pracy - uzupełnienie do klasy 3 Gimnazjum,

- Szkoły Branżowej I stopnia,

- Rzemieślniczej Nauki Zawodu.

Więcej informacji zawiera ulotka zamieszczona poniżej.

Hufiec Pracy we Włocławku ogłasza nabór uczniów

  • Ulotka

Wycieczka do Kopalni soli w Kłodawie

Stowarzyszenie

Aktywny Senior w UTW”

ZAPRASZA

na wyjazd do

Kopalni soli w Kłodawie

Wyjazd w dniu 18 lipca br. (środa)

o godz. 7:30 sprzed Remizy OSP w Wielgiem

Szczegółowe informacje i zapisy u p. Zofii Spryszyńskiej pod nr tel. 693 347 715 lub u p. Andrzeja Capały pod nr tel. 691 524 198.

Zapisy do wyczerpania miejsc.

Sołtysiada 2018

07.07.2018r. przy Zespole Szkół w Karnkowie odbędzie się Jubileuszowa X Sołtysiada. Rozpoczęcie imprezy godz. 16:00.

Plakat

  • Plakat

Zapraszamy na zawody sportowo - pożarnicze

Wójt Gminy Wielgie,

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wielgiem

oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnem

zapraszają

mieszkańców gminy i okolic

na gminne zawody sportowo - pożarnicze,

które odbędą się 8 lipca br. o godz. 14:00 przy Szkole Podstawowej w Czarnem.

ZAPRASZAMY

 

Plakat

  • Plakat

Zmiany od 1 lipca br. w kwotach wolnych od potrąceń i egzekucji

Od dnia 1 lipca 2018 r. weszły w życie przepisy art. 5 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Przepisy te wprowadziły zmiany w zakresie kwoty wolnej od potrąceń i egzekucji.

Kwotą wolną od potrąceń jest część świadczenia, która nie podlega potrąceniom i egzekucji. Kwota ta nie będzie już uzależniona od wysokości najniższej emerytury, a dotychczasowy procentowy związek został zamieniony odpowiednimi kwotami, uwzględniającymi poziom minimum socjalnego w jednoosobowym gospodarstwie domowym prowadzonym przez emeryta.

Kwota emerytury i renty wolna od potrąceń i egzekucji wynosi:

  • 825 zł – w przypadku sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (wraz z kosztami i opłatami),

  • 660 zł – w przypadku potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej,

  • 500 zł – w przypadku sum egzekwowanych na pokrycie należności alimentacyjnych,

  • 200 zł – w przypadku potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno - opiekuńczych.

Kwoty wolne od potrąceń będą podlegały corocznej waloryzacji od dnia 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent.

Nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane są nie tylko do potrąceń dokonywanych z emerytur i rent rolniczych od 1 lipca 2018 r., ale również tych już trwających.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 z późn. zm.),

  • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 z późn. zm.),

  • ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1076).

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

XIV Festyn Myśliwski już za nami

Tradycji stało się zadość. W pierwszą niedzielę lipca, już od 14 lat, Wójt Gminy Wielgie zaprasza mieszkańców na Festyn Myśliwski, który rozpoczyna się od łowieckiego sygnału. Spotkanie otworzyli wójt Gminy Wielgie Pan Tadeusz Wiewiórski oraz przewodnicząca Rady Gminy Wielgie Pani Halina Sztypka witając gości i życząc zebranym wesołej zabawy. Głos zabrali również v-ce marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Aneta Jędrzejewska oraz radny sejmiku województwa Pan Stanisław Pawlak. Na scenie zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta, zespół taneczny „Fresh”, Agata Markowska, „Chalinianki”, „Czerwone róże” z Bądkowa. Dodatkowymi atrakcjami festynu byli: klaun Pajko, który zabawiał najmłodsze dzieci, animatorzy ośrodka kultury malowali buźki, wykonali pokaz bajek mydlanych. Dzieci mogły również bawić się na kolorowych dmuchańcach, przejechać się bryczką. Dużą atrakcją dla fanów motoryzacji były stare samochody oraz motocykle, w tym również zabytkowe. Na scenie wystąpił stały gość imprezy, Pan Piotr Adamiak, który z dużą pasją opowiedział o swoim hobby, tym razem motoryzacyjnym, szczególnie o kultowym motocyklu Harley Davidson WLA. Swoje stoiska wystawili: Dobrzyńskie Towarzystwo Pszczelarskie, Koło Łowieckie „Zys” z trofeami łowieckimi, Koła Gospodyń Wiejskich z Bętlewa, Oleszna, Tupadł, , Zadusznik. O bezpieczeństwie podczas wakacji opowiadali policjanci z Komendy Powiatowej w Lipnie oraz członkowie Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca” z Torunia, którzy dodatkowo uczyli udzielania pierwszej pomocy. Wozy bojowe wystawili strażacy z Wielgiego i PSP z Lipna. Nikt nie odszedł głodny. Można było posmakować grochówki, kiełbasek oraz mięsa z dzika.

Sponsorzy wydarzenia

1.Bielicka Bożena

2.Grzegorzewski Krzysztof

3.Kalka Krzysztof

4.Kuczmarska Zofia

5.Kurowscy Katarzyna i Ryszard

6.Paszyńscy Joanna i Rafał

7.Sztypka Halina

8.Wiewiórski Tadeusz

9.Ziółkowski Radosław

Pomoc organizacyjna

1.Górecki Andrzej

2.Jędrzejewski Andrzej

3.KGW Bętlewo, Oleszno, Tupadły, Zaduszniki

4.KPP w Lipnie

4.OSP Zakrzewo, Wielgie

5.PSP w Lipnie

6.Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”

Zdjęcia z Festynu Myśliwskiego

  • Występ zespołu
  • Występ Gminnej Orkiestry Dętej z Wielgiego
  • Stoisko KGW Oleszno
  • Stoisko pszczelarskie
  • Uczestnicy Festynu
  • Uczestnicy Festynu
  • Wręczenie podziękowania p. Gawlińskiej
  • Podziękowanie dla policji wręczają Wicemarszałek Aneta Jędrzejewska oraz Radny Sejmiku Stanisław Pawlak
  • Występ taneczny dzieci
  • Wręczenie podziękowania p. Grzegorzewskiemu
  • Podziękowanie otrzymuje p. Stupecki

Ocena okresowa przydatności wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie, pismem z dnia 06.07.2018r. stwierdza, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego Wielgie odpowiada wymaganiom jakości wody zawartym w § 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r., poz. 2294) ze względu na skład fizyko - chemiczny i mikrobiologiczny. W związku z powyższym woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie

  • Pismo

W OBRONIE PSZCZÓŁ

Dobrzyńskie Koło Pszczelarzy które swoim zasięgiem obejmuje też Gminę Wielgie zorganizowało akcję ekologiczną - Spływ w obronie pszczół. 9 czerwca 2018. Do udziału w spływie zaproszono prezesów związków regionalnych z Torunia i Włocławka oraz kolegów pszczelarzy z lokalnego koła z Golubia Dobrzynia. Spływ odbywał się na trasie Golub Dobrzyń Ciechocin. Włączyliśmy się w wiele lokalnych imprez Naszym celem była integracja środowiska oraz zwrócenie uwagi na trudną sytuację pszczół.Zachęcamy do obejrzenia filmu. 
Prezes Dobrzyńskiego Koła Pszczelarzy

Akcja "Oznakuj swój rower"

Gmina Wielgie wraz z Komendą Powiatową Policji w Lipnie informuje, że 18 lipca 2018 roku od godziny 10:00 obok budynku Urzędu Gminy w Wielgiem organizowana zostanie akcja znakowania rowerów.

Głównym celem tej akcji jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów. Procedura znakowania polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu Engrawer oznaczenia składającego się z 4 liter i 6 cyfr. Jednoślad jest następnie rejestrowany w policyjnym systemie – elektronicznym rejestrze przedmiotów oznakowanych. Dzięki temu systemowi każdy rower będzie miał indywidualny numer, po którym będzie można ustalić jego prawowitego właściciela. Rowery będą znakować tylko wyznaczeni do tego funkcjonariusze.

  • Policjanci przed znakowaniem roweru wypełnią kartę ewidencyjną roweru, a po wygrawerowaniu numeru zarejestrują rower w elektronicznym rejestrze przedmiotów oznakowanych,

  • Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela,

  • Osoby niepełnoletnie mogą znakować swój rower wyłącznie w obecności jednego
    z rodziców lub opiekunów prawnych.

Do oznakowania roweru wymagane są następujące dokumenty:

  • karta gwarancyjna,

  • paragon zakupu/faktura,

  • dokument tożsamości.

Jednocześnie informujemy, że tego dnia (tj. 18 lipca 2018 roku) nastąpi otwarcie punktu przyjęć interesantów przez dzielnicowych działających na terenie gminy Wielgie.

Zapraszamy mieszkańców gminy Wielgie wraz ze swoim rowerami.
Wszystkie osoby biorące udział w znakowaniu rowerów otrzymają opaski odblaskowe.

Informacja

  • Informacja

Poszukujemy właściciela dla psa

Pilnie poszukujemy domu dla psa, który został porzucony w Rumunkach Witkowskich. Bliższych informacji udzielą pracownicy Urzędu Gminy w Wielgiem pok. nr 6 lub pod nr tel. 54 289 73 80 wew 47.

Zdjęcie psa

  • Zdjęcie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem informatycznym, realizowanym przez Policję od września 2016 roku. Jej podstawową ideą jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli oraz rzetelne i czytelne zidentyfikowanie w środowisku lokalnym skali i rodzaju zagrożeń a także wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym w zakresie przeciwdziałania naruszeniom porządku publicznego.

Istotnym elementem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest właściwa promocja oraz dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. W związku z powyższym zamieszczamy zakładkę z adresem internetowym, która znajduje się na stronie Komendy Głównej Policji http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880.html

Ostrzeżenie meteorologiczne

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10mm do 20 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 15:00 dnia 10.07.2018r do godz. 23:00 dnia 11.07.2018r.

Uchwała Rady Gminy Wielgie

Uchwała Nr XLVII/289/2018 Rady Gminy Wielgie z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie bezpiecznego korzystania z obszarów wodnych w Gminie Wielgie przez osoby przebywające na tych obszarach

 

  • uch 1
  • uch 2
  • uch 3

Ostrzeżenie meteorologiczne - Burze z gradem

Ostrzeżenia meteorologiczne:

województwo kujawsko – pomorskie; powiat lipnowski

 

Burze z gradem
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80% 

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwy grad.
Uwagi: Brak

Ostrzeżenie 8/2018
Ważne: 
Od: 2018 – 07 – 18 10:00:00 
Do: 2018 – 07 – 18 22:00:00
synoptyk IMGW – PIB: Agata Wojtkiewicz
Czas wydania: 2018 – 07 – 18 08:45:00
Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ

Dnia 4 sierpnia 2018 r. (sobota) o godz. 1000 rozpocznie się RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ „Śladami zabytków Gminy Wielgie”

  • rajd

Plan dla Wsi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ślad za Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi publikuje założenia rządowego Planu dla Wsi:

 

Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego

W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.

 

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego

Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników – producentów rolnych w firmach Holdingu.

 

Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny

Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego. 

 

Zdrowa polska żywność

Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO. 

 

Wsparcie rolnictwa na terenach górskich

W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.

 

Przeciw suszy

Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie. 

 

Polskie pasze 

W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej. 
 

Rolnictwo dla ekologii 

Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/rolnictwo/plan-dla-wsi-oparty-na-trzech-filarach

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Kontrola umów na odbiór odpadów komunalnych

powstających na terenie nieruchomości niezamieszkałych

 

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2017r., poz. 1289) oraz Uchwały Nr XXXVIII/227/2017 Rady Gminy Wielgie z dnia 23 listopada 2017 r. w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wielgie, Urząd Gminy informuje, iż przystępuje do kontroli przedsiębiorców w zakresie posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.

W związku z wejściem w życie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, przypominamy, że od 1 lipca 2013 r. właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do posiadania umowy na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów z uprawnionym podmiotem (z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Wielgie – wykaz firm dostępny jest w Urzędzie Gminy oraz na stronie internetowej).

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na cele mieszkalne oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni zawrzeć odrębną, dodatkową umowę na wywóz odpadów komunalnych niewytwarzanych w gospodarstwie domowym.

Właściciele nieruchomości mieszanych zobowiązani są wobec powyższego do:

uiszczania opłaty w gminie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej;

indywidualnego zawarcia umowy na odbiór odpadów z podmiotem uprawnionym – na część nieruchomości niezamieszkałej (na której prowadzona jest działalność gospodarcza) a w przypadku gdy część niezamieszkała jest wynajmowana, obowiązek zawarcia obejmuje podmiot najmujący chyba, że umowa najmu lokalu stanowi inaczej.

Przypominamy podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego (części zamieszkałej objętej systemem gminnym od 1 lipca 2013 r.) z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do udokumentowania posiadania umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi (art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1289).

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2017 r., poz.1289) Gmina obowiązana jest prowadzić ewidencję umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy.

W związku z powyższym, jeżeli nie wszyscy przedsiębiorcy na terenie Gminy Wielgie zawarli takie umowy, zobowiązani są niezwłocznie tego dokonać i (kopię tego dokumentu) przesłać lub dostarczyć do Urzędu Gminy Wielgie: ul. Starowiejska 8, pokój nr 10.

Jednocześnie przypominamy, że przedsiębiorcom nie posiadającym umowy na wywóz odpadów grozi kara grzywny.

  • Poszukiwany właściciel

Powiatowo – Gminno – Parafialne Dożynki w Bobrownikach

  • Powiatowo – Gminno – Parafialne Dożynki w Bobrownikach

Ocena okresowa przydatności wody do spożycia przez ludzi

  • Ocena okresowa przydatności wody do spożycia przez ludzi

Ostrzeżenie meteorologiczne - Upały

Zjawisko: Upał

Stopień zagrożenia: 2

Obszar: powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko – dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski, Włocławek, włocławski, żniński

Ważność: od godz. 13:00 dnia 27.07.2018 do godz. 20:00 dnia 29.07.2018

Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85 %

Uwagi: brak

Dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha

Źródło informacji: IMGW – PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, ostrzeżenie meteorologiczne zbiorcze nr 19

Regulamin konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”-

DOŻYNKI GMINNE 2018

 

Organizatorzy

Wójt Gminy Wielgie

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie

 

Miejsce konkursu: Park w Wielgiem

Termin konkursu: 19 sierpnia (niedziela)

 

Cel konkursu:

  • kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowej dożynek,

  • rozbudzanie zainteresowań twórczością ludową,

  • prezentacja  bogactwa plonów wplecionych w wieniec dożynkowy.

 

Uczestnictwo: 

1.W konkursie mogą uczestniczyć wieńce dożynkowe przygotowane przez: sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, OSP lub inną organizację bądź stowarzyszenie działające w danej wsi oraz osoby prywatne z terenu gminy Wielgie i zgłoszone do konkursu przez wykonawców lub ich przedstawicieli. 

2.Warunkiem uzyskania punktowanego (nominowanego do nagrody) miejsca w konkursie jest zgłoszenie się do konkursu do dnia 14 sierpnia 2018 r. w sekretariacie Urzędu Gminy Wielgie lub w Ośrodku Kultury (Wielgie ul. Starowiejska 81) oraz złożenie „Karty uczestnictwa” stanowiącej załącznik niniejszego regulaminu.

3.Delegacje z wieńcami przyjeżdżają na miejsce konkursu w dniu 19.08.2018 r. na koszt własny. Wieńce powinny być dostarczone na godzinę przed rozpoczęciem uroczystości.

4.Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu konkursu.

5.Dodatkowo dwa wieńce (w kategorii tradycyjny i nowoczesny) zostaną wytypowane do konkursu powiatowego.

 

Komisja konkursowa:

1.Oceny wieńców dokona Komisja Konkursowa (co najmniej trzy osoby) powołana przez Organizatora.

2.Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

3. Komisja Konkursowa sporządzi protokół z oceny wieńców.

 

Kryteria oceny:

1. Oceniane będą prace nawiązujące formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych jak i formy nowoczesne w jednej kategorii.

2. Wymiary: wysokość do 180 cm, szerokość w podstawie lub średnica obwodu na całej wysokości wieńca do 200cm.

3. Użycie jako podstawowych materiałów związanych ze świętem plonów, tj. kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty, zioła  itp. (max 15 punktów).

4. Walory estetyczne: wykonanie, kompozycja, bryła, dobór barw, technika, bogactwo użytych materiałów (max. 15 punktów).

5. Ogólne wrażenie artystyczne (max 15 punktów).

6. Użycie materiałów plastikowych, styropianowych, sztucznych kwiatów, metalowych (10 punktów ujemnych).

Dopuszcza się w elementach konstrukcji metal. W elementach dekoracji: bibułę (wykluczona wstążka dekoracyjna), glinę, masę papierową itp. Widoczne wiązania dekoracji i innych elementów wieńca wykonane powinny być sznurkiem konopnym, dratwą, klejem naturalnym (dopuszcza się wikol).

 

Nagrody:

1. Organizatorzy przewidują nagrody oraz dyplomy.

2. Komisja Konkursowa przyzna I, II, III miejsce ,dwa wyróżnienia oraz nagrody za udział.

3. Nagrody zostaną wręczone na scenie, w dniu Dożynek (19 sierpnia 2018 r.), około godz. 1700.

 

Dodatkowe atrakcje:

W dniu dożynek odbędzie się otwarty konkurs na wieniec, który zdaniem publiczności okaże się najładniejszy. W tym celu uczestnicy Dożynek otrzymają specjalną kartę do głosowania i będą mogli wziąć udział w zabawie.

 

Ochrona danych osobowych:

Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane wyłącznie do celów związanych z organizowaniem konkursu przy zachowaniu zasad określonych w RODO.

 

Uwagi końcowe:

Biorący udział w konkursie potwierdzają, że wyrażają zgodę na zasady Konkursu zawarte w niniejszym regulaminie i w pełni je akceptują.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem rozstrzyga Organizator Konkursu.

Więcej informacji na temat Konkursu udziela Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie w Wielgiem ul. Starowiejska 81, tel. (54) 289 – 74 – 70; 796 703 086, e – mail kkwiecińska@okib.pl, mszczupacka@okib.pl lub w sekretariacie Urzędu Gminy tel. (54) 289 – 73 – 80.

 

ORGANIZATORZY

Zapytaj eksperta ZUS o swoja emeryturę

Od 1 października 2017 roku obowiązuje niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Dla tych, którzy chcą przejść na emeryturę lub też chcą wnioskować o powtórne przeliczenie świadczeń Oddział ZUS Toruniu organizuje cykl dyżurów telefonicznych. Naszych ekspertów będzie można zapytać m.in.:

  • Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje emerytura ?

  • Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

  • Jak zwiększyć wysokość emerytury?

Na te i wiele innych pytań związanych ze świadczeniami emerytalnymi, odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżurów telefonicznych, które odbędą się w godz. 10.00-12.00 w następujących terminach:

  • w Toruniu – 2 i 7 sierpnia pod nr. tel. 56 610 93 39

  • we Włocławku – 3 sierpnia pod nr. tel. 54 230 72 42; 10 sierpnia pod nr. tel. 54 230 72 80

  • w Brodnicy – 2 i 3 sierpnia pod nr. tel. 56 498 36 08

  • w Grudziądzu – 2 i 9 sierpnia pod nr. tel. 56 450 68 55

  • w Aleksandrowie Kujawskim –2 i 7 sierpnia pod nr. tel. 54 282 83 23

  • w Lipnie – 3 i 10 sierpnia pod nr. tel. 54 288 61 58

Krystyna Michałek

Rzecznik Regionalny ZUS

Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Poszukujemy nowego właściciela dla psa

Poszukujemy nowego właściciela dla psa, który został porzucony w miejscowości Bętlewo. Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy Wielgie pok. nr 6 lub pod nr telefonu 54 289 73 80 wew. 47.

Zdjęcie psa

  • Zdjęcie porzuconego psa

Ostrzeżenia meteorologiczne

Od godz. 10:39 dnia 02.08.2018 do godz. 20:00 dnia 04.08.2018 prognozuje się wystąpienie upałów. Temperatura maksymalna w dzień wynosić będzie od 29°C do 32°C, natomiast temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18°C do 21°C.
 

Od godz. 12:00 dnia 02.08.2018 do godz. 23:00 dnia 02.08.2018 prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Komunikaty

  • Ostrzeżenie o burzach z gradem
  • Ostrzeżenie o upałach

Zwrot podatku akcyzowego

Rozporządzeniem z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2018 r. ( Dz. U. z 2017 r. poz. 2215 ), Rada Ministrów określiła stawkę zwrotu akcyzy na 2018 r. w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju. Oznacza to, że zwrot nie może być wyższy niż 86,00 zł na 1 hektar powierzchni użytków rolnych (1,00 zł × 86 litrów ).

W okresie od dnia 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 r. producenci rolni składają wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zakupionego na potrzeby prowadzonej produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r.

Wyliczając kwotę należnego zwrotu należy pamiętać, że przy ustalaniu limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu tych przepisów.

Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 789).

Do wniosku o zwrot podatku producent rolny dołączyć musi faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Wypłata zwrotu - w przypadku wniosków złożonych w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 r. - nastąpi do dnia 31 października 2018 r.

Termin wypłaty może ulec zmianie w zależności od wpływu środków na realizację zadania.

 

Zapraszamy na zawody w powożeniu zaprzęgami parokonnymi

Wójt Gminy Wielgie, Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie oraz Rafał Paszyński zapraszają na IX zawody w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. Zawody odbędą się o godzinie 14:00 w najbliższą niedzielę, tj. 12 sierpnia w parku w Wielgiem.

ZAPRASZAMY

Plakat

  • Plakat

Oddaj krew

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji oddawania krwi. W dniu 19 sierpnia 2018 roku (niedziela) będzie można dołączyć do grona dawców krwi. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy podstawiony zostanie w parku w Wielgiem. Krew tego dnia będzie można oddać w godzinach od 12:00 do 16:00.

Oddaj krew i uratuj życie!

Plakat

  • Plakat

Zapraszamy na dożynki 2018

Wójt Gminy Wielgie oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zapraszają na dożynki gminne, które odbędą się 19 sierpnia 2018 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:00 na polanie w parku w Wielgiem.

 

Plakat

  • Plakat

Ostrzeżenie - burze z opadami deszczu

W dniu 10.08.2018r. w godzinach od 10:00 do 20:00 prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Możliwy grad.

Ostrzeżenie

  • Ostrzeżenie meteorologiczne

Osiągnięcia Klubu Czarny Orzeł w sezonie 2017/2018

Zawodnicy Czarnego Orła w sezonie 2017/2018 wystartowali w 11 różnych zawodach na terenie całego kraju. Trener Jarosław Krzeszewski startował w Mistrzostwach Świata Integral Vovinam w Maroku zdobywając tytuł wicemistrza Świata. Mamy dwóch Mistrzów Polski Tomasza Alamę i Julię Komorowską, sześciu wicemistrzów Polski Alicję Krzeszewską, Natalię Komorowską, Maję Majewską, Kingę Kwiatkowską, Fabiana Michalskiego, Nikolę Woźniak trzy brązowe medale na Mistrzostwach Polski zdobyli Karol Krzeszewski, Maja Turowska, Jakub Wojtal.
Alicja Krzeszewska zdobyła tytuł najlepszej zawodniczki Ligi. Zdobyliśmy łącznie 113 medali w tym 35 złotych, 46 srebrnych, 32 brązowe.

Gościliśmy Mistrza Patricka Levet szefa Międzynarodowej Organizacji Integral Vovinam. Klub był organizatorem zawodów Dziecięcej Ligi Grapplingowej Young Grapplers w Lipnie
Nasi Zawodnicy godnie reprezentowali swoje miejscowości i zasługują na uznanie za samozaparcie i wytrwałość, która pozwoliła im na osiągnięcie tak wysokich wyników.
Nasi zawodnicy reprezentują Powiat Lipnowski oraz Powiat Rypiński, Dziękujemy Samorządom lokalnym, osobom prywatnym i instytucjom, które wspierały nas w dotychczasowej działalności i polecamy się pamięci w kolejnym sezonie.
Dziękuję Zawodnikom, Rodzicom i wszystkim tym, którzy są i byli razem z Nami.

Zarząd i Trener Klubu Czarny Orzeł Integral Vovinam

W linku poniżej znajduje się film reklamujący nowy sezon:

https://www.youtube.com/watch?v=TrI78K9yCCg

 

Zdjęcia

  • Zdjęcie 1
  • Zdjęcie 2
  • Zdjęcie 3
  • Zdjęcie 4
  • Zdjęcie 5
  • Zdjęcie 6
  • Zdjęcie 7
  • Zdjęcie 8
  • Zdjęcie 9
  • Zdjęcie 10
  • Zdjęcie 11
  • Zdjęcie 12
  • Zdjęcie 13
  • Zdjęcie 14
  • Zdjęcie 15
  • Zdjęcie 16

Informacja dotycząca taryfy zaopatrzenia w wodę

Gmina Wielgie uprzejmie informuje, iż 10 sierpnia 2018 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie została opublikowana decyzja WA.RET.070.1.299.3.2018 zatwierdzająca taryfę dotyczącą zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Wielgie. Taryfa wchodzi w życie po 7 dniach od ogłoszenia jej w Biuletynie Informacji Publicznej.

Taryfa ta dostępna jest również w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Wielgie oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Wielgie.

Rozstrzygnięto konkurs na "Najładniejszy ogródek kwiatowy"

Do udziału w konkursie zgłosiło się dziewięciu właścicieli ogródków.

Komisja postanowiła nagrodzić:

I miejsce- Ewa Kszczot

II miejsce Bogumiła Kamińska

III miejsce Grażyna Górska

Wyróżnienia przyznano:

I Maria Matuszyńska

II Teresa Kowalska

III Ludwika Granat

Podziękowania za udział w konkursie otrzymują: Krzysztof Capała, Paweł Czekalski i Jadwiga Jabłońska.

Zdjęcia ogródków

  • Ogródek Ewy Kszczot
    Ogródek Ewy Kszczot
  • Ogródek Teresy Kowalskiej
    Ogródek Teresy Kowalskiej
  • Ogródek Grażyny Górskiej
    Ogródek Grażyny Górskiej
  • Ogródek Ewy Kszczot
    Ogródek Ewy Kszczot
  • Ogródek Ludwiki Granat
    Ogródek Ludwiki Granat
  • Ogródek Pawła Czekalskiego
    Ogródek Pawła Czekalskiego
  • Ogródek Bogumiły Kamińskiej
    Ogródek Bogumiły Kamińskiej
  • Ogródek Grażyny Górskiej
    Ogródek Grażyny Górskiej
  • Ogródek Marii Matuszyńskiej
    Ogródek Marii Matuszyńskiej
  • Ogródek Jadwigi Jabłońskiej
    Ogródek Jadwigi Jabłońskiej
  • Ogródek Krzysztof Capała
    Ogródek Krzysztofa Capały
  • Ogródek Bogumiły Kamińskiej
    Ogródek Bogumiły Kamińskiej

Ocena jakości wody

Pismem z dnia 30.08.2018r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie stwierdza, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego Wielgie odpowiada wymaganiom jakości wody ze względu na skład fizyko - chemiczny i mikrobiologiczny. W związku z powyższym woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Ocena okresowa przydatności wody

  • ocena jakości wody

ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY NA ROK 2019

W związku z realizacją ustawy z działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2018 poz. 450) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwali po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 w/w ustawy roczny program współpracy na 2019 r. do 30 listopada 2019r.

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gminy Wielgie do czynnego udziału w konsultacjach dotyczących projektu dokumentu pn.: Roczny program współpracy Gminy Wielgie z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2019. Konsultacje inicjowane są przez Wójta Gminy Wielgie zgodnie z uchwałą Nr XLVI/292/10 Rady Gminy Wielgie z dnia 27 października 2010r.

Celem konsultacji jest wspólne wypracowanie obszarów priorytetowych i zakresu zadań publicznych do realizacji we współpracy w 2019r. Uwagi i opinie zaprezentowane w trakcie konsultacji uwzględniane będą przy podejmowaniu decyzji, ale nie będą wiążące.

Uwagi prosimy wnosić w oparciu o załączony Projekt „Rocznego programu współpracy Gminy Wielgie z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2019” na załączonym formularzu w dniach 07.09.2018r. – 24.09.2018 r.

Uwagi prosimy kierować na adres Gminy Wielgie, ul. Starowiejska 8, 87-603 Wielgie z dopiskiem „Konsultacje dotyczące Programu współpracy na rok 2019”.

http://bip.wielgie.pl/konsultacje-w-sprawie-rocznego-programu-wspolpracy-z-organizacjami-pozarzadowymi-na-2019-rok/

 

Przerwa w dostawie prądu

Uprzejmie informujemy, że w dniu 13.09.2018r. w godzinach od 8:00 do 15:00 nastąpi przerwa w dostawie prądu Stacja Wielgie II, tj, ul. Ogrodowa i Starowiejska.

Pomoc suszowa dla Rolników

W dniu 14 września br. rozpocznie się nabór wniosków do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielenie pomocy poszkodowanym rolnikom w związku ze szkodami spowodowanymi suszą na terenie naszego województwa. W związku z powyższym zamieszczamy poniżej ulotkę nadesłana Przez Kujawsko Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, informującą poszkodowanych o formach pomocy udzielanych przez rząd RP, a także informację o wymaganych do złożenia dokumentach w Biurze Powiatowym ARiMR.

Ulotka

  • Ulotka cz. 1
  • Ulotka cz. 2

Bezpłatne szkolenie w zakresie profilaktyki raka jelita grubego

Zapraszamy mieszkańców Gminy Wielgie, w szczególności w wieku 50 - 65 lat na bezpłatne szkolenie zwiększające świadomość w zakresie potrzeby profilaktyki raka jelita grubego oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.

Szkolenie to odbędzie się 27 września 2018 roku o godzinie 17:00 w sali Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie, przy ul. Starowiejskiej 81 (przy OSP). Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość:

  • zapisania się na bezpłatne badanie kolonoskopowe,
  • indywidualnej konsultacji z lekarzem endoskopistą,
  • otrzymania bezpłatnych materiałów szkoleniowych i gadżetów promocyjnych.

Dodatkowo osoby, które wezmą udział w projekcie:

  • uzyskają zwrot kosztów za dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania badania i z powrotem,
  • osoby, które opiekują się osobami niesamodzielnymi, będą miały możliwość zwrotu kosztów poniesionych za zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej (chodzi o czas, w którym dany uczestnik korzysta ze wsparcia, tj. przebywa na badaniu kolonoskopowym).

Kwalifikacja wiekowa:

  1. w wieku 50 - 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  2. w wieku 40-49 lat osoby, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  3. w wieku 25 - 49 lat, osoby z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC).

Szkolenie przeprowadzone jest w ramach projektu unijnego pn. "LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ - kompleksowy program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców województwa kujawsko - pomorskiego" realizowanego przez Miejską Przychodnię Specjalistyczną w Toruniu oraz Toruńskie Centrum Gastrologii "GASTROMED".

WIĘCEJ INFORMACJI MOŻNA UZYSKAĆ POD NR TELEFONU: 667 111 145

Serdecznie zapraszamy

 

Ulotka

  • Ulotka str. 1
  • Ulotka str. 2

Program Priorytetowy CZYSTE POWIETRZE

Informacja

  • Informacja

Sprzątanie Świata pod hasłem: "AKCJA SEGREGACJA"

Gmina Wielgie przyłączyła się do jubileuszowej XXV edycji akcji Sprzątanie Świata pod hasłem: "AKCJA SEGREGACJA".

W Gminie Wielgie „Sprzątanie Świata" odbędzie się 21 września 2018 roku. Dla wszystkich uczestników, którzy wezmą udział w akcji zostaną rozdysponowane worki oraz rękawiczki.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie zapewniło bezpłatny transport odpadów na składowisko.

Do 30 września w szkołach na terenie Gminy Wielgie oraz Urzędzie Gminy odbędzie się zbiórka niepotrzebnych telefonów komórkowych aby ufundować energooszczędny sprzęt AGD placówkom służącym dzieciom lub osobom starszym i chronić środowisko (w porozumieniu i ze wsparciem Fundacji Nasza Ziemia)


Zapraszamy do czynnego udziału!


 

Plakaty

  • Plakat - "Akcja segregacja"
  • Plakat z informacją "Zbieramy telefony komórkowe"

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu oraz porywami wiatru do 85 km/h, lokalnie grad.  Ważność ostrzeżenia obowiązuje od godz. 13:30 dnia 24.09.2018 r. do godz. 21:00 dnia 25.09.2018r.

Ostrzeżenie

  • Otrzeżenie

Mobilna pracownia dydaktyczna dla Szkoły Podstawowej w Czarnem

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku w tym roku szkolnym, po raz kolejny, przekazuje wybranym szkołom mobilne pracownie dydaktyczne.

10 września 2018 roku jako pierwsza przyrodniczą pracownię dydaktyczną odebrała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarnem. Umowę o nieodpłatne użytkowanie pracowni podpisali Joanna Cieślak - dyrektor szkoły oraz przedstawiciel organu prowadzącego, wójt gminy Wielgie, pan Tadeusz Wiewiórski. Wspólnie wyrazili przekonanie, że otrzymany sprzęt uatrakcyjni prowadzone zajęcia i przyczyni się do rozwijania wśród uczniów zainteresowań naukowych.

Pracownie przyrodnicze, w które zostało wyposażone KPCEN we Włocławku, a za jego pośrednictwem szkoły naszego rejonu, to jeden z elementów projektu pn. e-Usługi - e-Organizacja pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W skład pracowni wchodzą m.in: kamera, mikroskop, aparat fotograficzny oraz komputery przenośne wraz z oprogramowaniem do dydaktycznych zestawów pomiarowych, takich jak: pomiar temperatury, światła, natężenia prądu, ciśnienia, wilgotności, pH oraz dwutlenku węgla i tlenu. Czujniki służą do bezpośredniej obserwacji zjawisk przyrodniczych, dokonywania pomiarów i ich dokumentowania, a lekcje prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii rozwijają kreatywność, umiejętność dokonywania analiz i pracy zespołowej.

Wcześniej przygotowano nauczycieli, którzy uczestniczyli w warsztatach: Nowoczesne technologie w rozwijaniu kompetencji kluczowych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Szkoły, które otrzymują pracownie mobilne będą dzielić się tzw. dobrą praktyką i umieszczać wypracowane przez siebie materiały edukacyjne na Kujawsko-Pomorskiej Platformie EDUPOLIS.

Zdjęcia z podpisania umowy

  • Podpisanie umowy przez Wójta Gminy Wielgie
  • Podpisanie umowy przez p. Dyrektor
  • Pokazanie sprzętu komputerowego
  • Przekazanie umowy
  • P. Wójt i p. Dyrektor wraz z przedstawicielami KP CEN
  • Wywiad Wójta Gminy Wielgie Tadeusza Wiewiórskiego

Forum Przedsiębiorców w Dobrzyniu Nad Wisłą

Plakat

  • Plakat

Szczeniaki szukają domu

Pod opiekę pracowników Urzędu Gminy w Wielgiem trafiły bezdomne szczeniaki. Osoby chętne, które chcą przygarnąć pieska prosimy o kontakt pod nr tel. 54 289 73 80 wew. 47 bądź osobiście w Urzędzie Gminy w Wielgiem  od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30, pokój nr 6.

Zdjęcia szczeniaków

  • Zdjęcie szczeniaczka
  • Zdjęcie pieska

Zgłaszanie bezdomnych zwierząt

Drogi mieszkańcu! Zanim zgłosisz nam problem z "bezdomnym zwierzęciem" wałęsającym się w pobliżu twojej posesji przeczytaj poniższy komunikat.

Zgłaszanie bezdomnych zwierząt

  • Komunikat

Zawiadomienie

Wójt Gminy Wielgie informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r., o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2018 r., poz. 1454), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne ( szamb ) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą do mieszkańców, którzy do chwili obecnej nie złożyli stosownego zgłoszenia o wypełnienie go i przekazanie w terminie do 31 października 2018 r. Druki zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej www.wielgie.pl w zakładce GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI, lub w siedzibie Urzędu Gminy Wielgie - pokój nr 10.

Zawiadomienie

  • Zawiadomienie

Zbiórka odpadów

Urząd Gminy w Wielgiem informuje, że w niżej podanych terminach zostaną zorganizowane bezpłatne zbiórki odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu AGD i RTV oraz zużytych opon samochodowych i motorowerowych.

Harmonogram zbiórki odpadów

  • Harmonogram

Zapraszamy na spotkania autorskie

Wójt Gminy Wielgie, Przewodnicząca Rady Gminy Wielgie oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie serdecznie zapraszają na spotkania z dr Władysławem Kubiakiem i dr Adamem Wróblem, autorami książki pt. "Dzieje Gminy Wielgie".

Plakat

  • Plakat

Zapraszamy na spotkanie

Wójt Gminy Wielgie zaprasza zainteresowanych mieszkańców gminy na spotkanie informacyjne dotyczące koncepcji budowy mieszkań czynszowych na terenie gminy.

Informacja o spotkaniu

  • Zaproszenie

Zapraszamy na spotkanie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie dotyczące dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze". Spotkanie odbędzie się 18 października br. w świetlicy wiejskiej w Olesznie o godzinie 18:00.

Ocena jakości wody

Pismem z dnia 12.10.2018r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie stwierdza, że w zakresie badanych parametrów woda z wodociągu publicznego w Wielgiem odpowiada wymaganiom jakości wody ze względu na skład fizyko - chemiczny i mikrobiologiczny. W związku z tym woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie

  • Pismo

Gmina Wielgie liderem w powiecie lipnowskim

Poniżej przedstawiamy wyciągi z rankingów czasopisma "Wspólnota" dotyczące pozyskiwania środków zagranicznych przez samorządy, nakładów inwestycyjnych i dochodów.

Informacje

  • Informacja dot. wykorzystanych srodków zagranicznych
  • Informacja dot. nakładów inwestycyjnych
  • Dochody

ECOpiec 2018 - informacja o dotacji

Gmina Wielgie w 2018 r. uzyskała dotację ze środków finansowych WFOŚiGW w Toruniu w ramach programu priorytetowego EKOpiec 2018.

Informacja o uzyskanej dotacji

  • Informacja
  • oznaczenie_projektu

E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I ŁÓDZKIEGO

Miło nam poinformować, iż Gmina Wielgie wraz z Partnerem Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizują projekt grantowy pod nazwą „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy Wielgie finansowanego w formie mikrograntu w ramach Projektu nr POPC.03.01.00-00-0073/18 pt. „E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I ŁÓDZKIEGO”

 

W ramach projektu Nasz gmina otrzymała grant w wysokości: 149 500,00 zł

 

Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31.07.2019 r.

 

Planowanym efektem realizacji projektu jest przeszkolenie 267 osób dorosłych powyżej 25 roku życia objętych działaniami szkoleniowymi w zakresie korzystania z Internetu (w tym z e-usług).

 

 

W ramach realizowanego projektu zakupione zostały komputery, które po zakończeniu szkoleń zostaną przekazane do szkoły z terenu Naszej gminy.

Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 25 rok życia na bezpłatne szkolenia. W zależności od potrzeb mogą być one realizowane z następujących tematów:

  • Działam w sieciach społecznościowych

  • Kultura w sieci

  • Moje finanse w sieci

  • Rodzic w internecie

  • Tworzę własną stronę internetową, blog

  • Mój biznes w sieci

  • Rolnik w sieci

 

Szkolenia będą odbywały się w dogodnych dla Państwa terminach na terenie Naszej gminy w przyjaznej atmosferze. Prowadzone będą przez profesjonalnych doświadczonych instruktorów, którzy zadbają o przekazanie wiedzy w dogodnej dla Państwa formie. Dla uczestników szkoleń będzie dostępny catering.

 

Skorzystaj z tej szansy już dzisiaj – ilość dostępnych miejsc jest ograniczona.

 

Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń do Urzędu Gminy Wielgie pod numer: 542897380 w. 24. Zapraszamy również do kontaktu mailowego – czekamy na Państwa pytania pod adresem eaktywni@wielgie.pl.

 

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie nr 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”.

KRÓTSZY DZIEŃ PRACY URZĘDU GMINY

Uprzejmie informujemy, że w dniu
31 października 2018 roku (środa)
Urząd Gminy w Wielgiem pracuje do godziny 1400.

Obchody Święta Niepodległości

Wójt Gminy Wielgie oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zapraszają na uroczyste obchody 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Uroczystość odbędzie się 11 listopada o godzinie 14:15.

Plakat

  • Plakat

Informacja dla rolników

Poniżej zamieszczamy informację dla Rolników nadesłaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ulotka

  • Ulotka

ĆWICZENIA RENEGADE

W dniach 14-15 listopada 2018r odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia

Prowadzone ćwiczenia pozwalają na weryfikację gotowości i sprawności działania służb odpowiedzialnych za ostrzeganie obywateli o zagrożeniach i niebezpieczeństwie, dlatego mamy nadzieję, że mieszkańcy Gminy Wielgie ze spokojem i wyrozumiałością podejdą do wszystkich elementów ćwiczeń, w tym do sygnałów alarmowych, które najsilniej wpływają na emocje.

Informacja ZUS

ZUS Oddział w Toruniu wraz ze wszystkimi podległymi jednostkami terenowymi tj. w placówkach ZUS we Włocławku, w Grudziądzu, w Brodnicy, w Lipnie, w Aleksandrowie Kujawskim, w Golubiu- Dobrzyniu oraz w Rypinie od 19 listopada do 30 listopada uruchamia dla wszystkich zainteresowanych lekarzy oraz asystentów medycznych:

1.      Dodatkowe szkolenia dotyczące wystawiania e-ZLA, które będą się odbywać od 19.11.2018r. do 30.11.2018r.  w dni robocze. Rozpoczęcie szkolenia  o godzinie 14:00;

2.      „Białe soboty”, które zostały zaplanowane na 17.11.2018r. oraz 24.11.2018r. w godzinach od 9:00 do 14:00 we wszystkich naszych  placówkach ZUS i dodatkowo w dniu 17.11.2018r. w Centrum Handlowo- Rozrywkowym Atrium  COPERNICUS w Toruniu  w godzinach od 10:00 do 15:00;

3.      Wydłużone godziny pracy dedykowane lekarzom i asystentom medycznym we wszystkie dni robocze począwszy od 19.11.2018r. do 30.11.2018r. Dyżury będą trwały od godz. 15:00 do godziny 18:00.

Bożena Maria Wankiewicz

Naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz

 O/ZUS w Toruniu

Apel do mieszkańców

Przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy Wielgie, iż obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

Pismo

  • Pismo do Mieszkańców

Spotkania informacyjne

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe zaprasza na spotkania informacyjne dotyczące m.in. ogólnych zasad przyznawania wsparcia, kryteriów wyboru operacji oraz planowanych terminów naboru.

Informacja o spotkaniach

  • Informacja

Informacja KRUS

Od 1 grudnia 2018 r. rolnicy nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w związku z tym, że od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej
(e-ZLA), rolnicy (domownicy rolnika) nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich w celu przyznania prawa do zasiłku chorobowego.

E-ZLA wystawione rolnikowi (domownikowi rolnika) zostanie przekazane do systemu informatycznego KRUS i Kasa rozpatrzy w oparciu o to zaświadczenie prawo do zasiłku chorobowego.

Więcej o e-ZLA również na stronie ZUS: http://www.zus.pl/ezla

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

"Seniorze, nie daj się oszukać"

KRUS partnerem kampanii UOKiK Seniorze, nie daj się oszukać!

W dniu 26 listopada br. w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Pani Aleksandra Hadzik – Prezes Kasy podpisała porozumienie, na podstawie którego Kasa włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem Seniorze, nie daj się oszukać!

Opierając się na wyżej wymienionym porozumieniu sygnatariusze: UOKiK, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Komenda Główna Policji oraz Kasa podejmą wspólne działania mające na celu popularyzację wiedzy konsumenckiej wśród seniorów i ostrzeganie ich przed nieuczciwymi praktykami niektórych przedsiębiorców.

Kampania Seniorze, nie daj się oszukać! to bardzo ważna inicjatywa, która ma szczególne znaczenie w okresie przedświątecznym, czyli wtedy, gdy możemy spodziewać się nasilenia nieuczciwych praktyk rynkowych wobec konsumentów. Mam nadzieję, że włączenie się Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do Kampanii – jako jej Partnera – przyczyni się do ograniczenia tych niepożądanych zdarzeń, na które narażeni są również rolnicy. Poprzez sieć oddziałów i placówek terenowych KRUS będziemy docierać z przesłaniem Kampanii do naszych ubezpieczonych i świadczeniobiorców, w tym również do seniorów”. – powiedziała Pani Aleksandra Hadzik – Prezes Kasy podczas uroczystej inauguracji kampanii.

Więcej informacji na stronie: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14978 

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy


 

Informacje o kampanii "Seniorze nie daj sie oszukać"

  • Ulotka
  • Ulotka

Informacja ZUS

ZUS pracuje dłużej

Już w najbliższą sobotę e-zwolnienia stają się jedyną możliwą formą zwolnień lekarskich. ZUS robi kolejny krok by ułatwić lekarzom przejście od formy papierowej do e-ZLA. Dłużej otwarte będą sale obsługi klienta i Centrum Obsługi Telefonicznej.

Od początku grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości. Obowiązkowe stają się zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA. Mimo że większość lekarzy zostało już przez pracowników ZUS przeszkolonych z obsługi systemu do wystawiania e-zwolnień i wyposażeni zostali we własne profile na Platformie Usług Elektronicznych, to ZUS chce być wsparciem dla świata lekarskiego w dniach przejścia z systemu papierowego na elektroniczny.
W piątek, 30 listopada, lekarze będą mogli skorzystać z pomocy pracowników wszystkich sal obsługi klienta ZUS w kraju do godz. 18. Dzień później, czyli 1 grudnia, wszystkie oddziały ZUS organizują tzw. Białą Sobotę (godz. 9-13), podczas której lekarze będą mogli skorzystać z konsultacji w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Wszyscy ci lekarzy, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego dnia zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

Medycy, którzy są zainteresowani tematyką e-zwolnień, ale nie dotrą w sobotę do oddziałów ZUS, będą mogli przez cały weekend skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej – pod numerem 22 560 16 00. Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. W tych dniach będzie obsługiwać tylko i wyłącznie sprawy związane z e-zwolnieniami.

Z kolei już od 3 grudnia Centrum Obsługi Telefonicznej w zakresie e-ZLA będzie obsługiwać klientów w wydłużonych godzinach, tj. od 6 do 22.

Zakład podkreśla, że nie tylko lekarze mogą skorzystać z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień. Swój profil na PUE z dostępem do e-ZLA już w najbliższą sobotę będą mogli założyć także przedsiębiorcy. Na pomoc pracowników mogą liczyć również ubezpieczeni, chcący się zaznajomić z nowym prawem dotyczącym wystawiania zwolnień lekarskich.

Krystyna Michałek

Rzecznik Regionalny ZUS

Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Nasz uczeń wśród najlepszych krasomówców w Polsce!

Szymon Gajewski, uczeń klasy VI a, był uczestnikiem XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych, który odbył się w Legnicy w dniach 22-25 XI 2018r.

Przed miesiącem Szymon zwyciężył w eliminacjach wojewódzkich, które miały miejsce w Golubiu –Dobrzyniu i tym samym zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego.

Konkurs ten, rozbudza miłość do języka ojczystego, zachęca do poznawania własnego regionu oraz zdobywania wiedzy o Polsce i wielkich Polakach. Tytuł wystąpienia Szymona to: „Wyprawa do Biskupina” – w której opowiedział o rodzinnej wycieczce na festyn archeologiczny.

Organizatorzy konkursu zapewnili wiele atrakcji zarówno uczestnikom jak i ich opiekunom. Rywalizację poprzedziły warsztaty krasomówcze z udziałem dziennikarza TVN 24- Łukasza Jedlińskiego. Kiedy emocje związane z rywalizacją konkursową nieco opadły, wszyscy udali się do Lubiąża. Była również wizyta w kinie, teatrze, trening zumby, wycieczka z przewodnikiem po Legnicy i wycieczka autokarowa do Wrocławia.

Do konkursu Szymona przygotowywała jego polonistka p. Anna Grządzielewska.

Uczestnicy konkursu serdecznie dziękują Wójtowi Gminy Wielgie p. Tadeuszowi Wiewiórskiemu, Ośrodkowi Kultury i Bibliotece Gminy Wielgie oraz Radzie Rodziców przy SP Wielgie za pomoc w organizacji wyjazdu do Legnicy.

Zdjęcia

  • Zdjęcie Szymona
  • Szymon Gajewski
  • Zdjęcie

Rekrutacja

Trwa nabór do Terytorialnej Służby Wojskowej w 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Materiały z WKU Włocławek

  • Informacja o rekrutacji
  • Informacja
  • ulotka str. 1
  • ulotka str. 2
  • Informacja
  • Informacja dla uczących się

Ogłoszenie dla mieszkańców

Wójt Gminy Wielgie zawiadamia mieszkańców Gminy Wielgie o spotkaniu w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznej w przedmiocie odtworzenia posterunku Policji na terenie gminy Wielgie.

Komunikat KRUS

Od 1 grudnia 2018 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że  od  1 grudnia 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Od 1 grudnia 2018 r. kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 3.206 zł 20 gr,

  • 130% tego wynagrodzenia, tj. 5.954 zł 30 gr.

Nowe kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty ogłosił komunikatem z dnia 13 listopada 2018 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z ogłoszeniem przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2018 r. (4.580 zł 20 gr).

Podstawa prawna:

Komunikat Prezesa GUS z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie wynagrodzenia w III kwartale 2018 r. /M.P. z dnia 14 listopada 2018 r. poz. 1100/.

Komunikat Prezesa ZUS z dnia 19 listopada 2018 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2018 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent /M.P. z dnia 21 listopada 2018 r. poz. 1152/.

Przekazano za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Zaproszenie na spotkanie

Wójt Gminy Wielgie zaprasza zainteresowanych mieszkańców gminy na drugie spotkanie informacyjne dotyczące koncepcji budowy mieszkań czynszowych na terenie Gminy Wielgie.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2018r (poniedziałek) o godzinie 17:00 w sali Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie, ul. Starowiejska 81 – budynek remizy OSP.

Bezpłatne konsultacje

 

W dniu 12 grudnia 2018 roku, w Urzędzie Miejskim w Lipnie, w godzinach od 8:30 do 11:00 (pokój 18) udzielane będą informacje na temat możliwości pozyskiwania środków oraz udziału w projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich będzie udzielał specjalista ds. funduszy europejskich Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Włocławku, działającego w strukturze Urzędu Marszałkowskiego. Udzielane przez nas informacje są bezpłatne.

Bezpłatne konsultacje

  • Informacja

Przebudowa drogi Czarne – Józefowo – Budki Suradowskie zakończona

Gmina Wielgie zakończyła inwestycję pod nazwą „Przebudowa drogi gminnej nr 170814C Czarne – Józefowo – Budki Suradowskie”. W okresie od lipca do sierpnia 2018 r. wykonano 990 m drogi w technologii nawierzchni bitumicznej, z czego do długości 800 m, inwestycja była współfinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Całkowita wartość zadania wyniosła 370.684,21 zł.

Wartość budowy odcinka 800 m wyniosła 299.564,04 zł, z czego 76.800,00 zł stanowi dotację z budżetu województwa Kujawsko – Pomorskiego. Dotacja z budżetu województwa pokryła 25,64% kosztów inwestycji.

Środki przekazane Gminie Wielgie pochodzą z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej.

Zdjęcia

  • Zdjęcie drogi
  • Zdjęcie drogi 1
  • Zdjęcie drogi 2
  • Zdjęcie drogi 3
  • Zdj ecie drogi 4
  • Zdjęcie drogi 5

24 grudnia Urząd będzie nieczynny

Uprzejmie informujemy, że w związku z Zarządzeniem Nr 87/2018 Wójta Gminy Wielgie z dnia 05.12.2018r. dzień 24 GRUDNIA 2018 r. (poniedziałek) w Urzędzie Gminy w Wielgiem jest dniem WOLNYM OD PRACY.

Unieszkodliwianie azbestu 2018

Gmina Wielgie w 2018 r. uzyskała 70% dotację na realizację zadania pn. „Demontaż, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Wielgie”.

Informacja

  • Informacja

Ogłoszono konkursy na realizację zadań publicznych

Wójt Gminy Wielgie informuje, iż na realizację zadań publicznych w roku 2019 zostały ogłoszone następujące konkursy:

  1. Na podstawie art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010r. (tekst jednolity Dz. U. z 2018r. poz. 1263 ze zm.) konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania rozwoju sportu na terenie Gminy Wielgie 2019 w roku

  2. Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 450 ze zm.) konkurs na realizację zadania publicznego z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Wielgie w 2019 roku.

Ogłoszenia o konkursach, regulamin oraz dokumenty niezbędne do złożenia oferty znajdują się pod następującym adresem http://bip.wielgie.pl/

Drugi etap realizacji projektu zakończony

Gmina Wielgie zakończyła drugi etap realizacji projektu pn. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Orłowo, Gmina Wielgie oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Wielgie”.

Informacja

  • II etap

Krótszy dzień pracy Urzędu

31 grudnia 2018 roku Urząd gminy czynny będzie do godz. 13:30.

Informacja

  • Informacja

Protokół z przeprowadzonych konsultacji

Celem konsultacji było zebranie opinii mieszkańców Gminy w przedmiocie odtworzenia posterunku Policji na terenie Gminy Wielgie.

 

Protokół

  • Protokół z przeprowadzonych konsultacji

Życzenia noworoczne Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego

Poniżej zamieszczamy link z życzeniami noworocznymi Marszałka Piotra Całbeckiego dla mieszkańców regionu.

https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33687-zyczenia-noworoczne-marszalka-wojewodztwa-video

Nieodpłatna pomoc prawna

Informacja Starosty Lipnowskiego dotycząca nieodpłatnej pomocy prawnej.

Przejdź do początku strony