Przejście do sekcji:

Treść strony - Program Czyste Powietrze

Informacja o czujnikach jakości powietrza w Gminie Wielgie

Szanowni Mieszkańcy
Od czerwca 2021 r, możecie śledzić jakość powietrza w gminie Wielgie.
Czujnik jakości powietrza oraz wyświetlacz zainstalowane zostały na budynku Urzędu Gminy Wielgie. W najbliższym czasie zostaną zainstalowane kolejne 3 czujniki na budynkach szkół zlokalizowanych na terenie gminy tj. w Czarnem, Wielgiem i Zadusznikach.
Wyniki jakości powietrza są podawane w czasie rzeczywistym. Możecie je Państwo odczytywać za pośrednictwem strony internetowej naszepowietrze.pl oraz aplikacji mobilnej Syngeos – dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu– widget prezentujący wyniki znajduje się po prawej stronie w zakładce „Czyste powietrze”.
Sensor podaje następujące parametry:
· stężenie pyłów zawieszonych czyli tak zwanego „smogu”,: pyły PM 1, PM 2,5, PM 10 (wyniki prezentowane są procentowo oraz za pomocą kolorów)
· wilgotność powietrza
· ciśnienie atmosferyczne
· temperatura
Więcej informacji na temat systemu Syngeos znajdziecie Państwo na stronie  internetowej syngeos.pl.
Zachęcamy do korzystania z informacji przesyłanych przez system. Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń, ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób, szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego).

Palenie śmieci szkodzi Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich najbliższych, zanieczyszcza środowisko, w którym mieszkasz !!!
Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie i Twoje dzieci. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej czy później dadzą o sobie znać np. w postaci chorób nowotworowych.

PAMIĘTAJ !

W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
    • węgiel, koks,
    • drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi,
    • odpady z kory i korka,
    • papier i tekturę, karton.
DOBRZE WIEDZIEĆ!!!
Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru Twojego domu.

  • Informacja dla mieszkańców dotycząca czujników jakości...
  • Informacja dla mieszkańców dotycząca czujników jakości...

Wróć

Przejdź do początku strony