Przejście do sekcji:

Treść strony - Aktualności

Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu "Czyste Powietrze"

Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”! 
Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na  oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu  „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego  jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.  
Uwaga na nierzetelnych wykonawców!
Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny  i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie  uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku  usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.  
Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do  Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów. 
W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową  termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić  wnioskodawca. 
Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli  przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje  możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością  takiej oferty. 
Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Wysokie rachunki bez termomodernizacji 
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może  skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. 
Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę  ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony. 
„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu 
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj zlisty zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM:  lista-zum.ios.edu.pl).  
Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu  i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesztylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.  
Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony  budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy  w eksploatacji dom. 
Rekomendacje 
W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz  z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze  stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt  energetyczny. 
Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą  przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku. 
Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że  tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści. 
Pamiętaj! 
Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.  
Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie  rachunki! 
Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła  poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej  i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”. 

Ostrzeżenie

  • Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu "Czyste Powietrze" - str. 1
  • Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu "Czyste Powietrze" - str. 2

Wróć

Przejdź do początku strony