Przejście do sekcji:

Treść strony - Aktualności

Apel w związku z występowaniem koronawirusa.

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

  • W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

  • Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

  • Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  • W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

  • Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

  • Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

  • Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

  • Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.

  • plakat przedstawia ilustracje prawidłowego sposobu mycia rąk

Jak skutecznie myć ręce?

Zwilż ręce ciepła wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni. 

Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.

Spleć palce i namydl je .

Namydl obydwa nadgarstki.

Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.

Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiem dłoni i na przemian.

Nie zapomnij umyć tych obszarów: Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie.

Wróć

Przejdź do początku strony