Treść strony - Aktualności
Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie
Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie.
Gdzie i kiedy można uzyskać pomoc?
- Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Skępem
- gm. Skępe z siedzibą w budynku Zespołu Szkół w Skępem, ul. Wymyślińska 2, 87-630 Skępe; poniedziałek - piątek od 8:00 do 12:00.
- Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Lipnie
- siedziba w budynku Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego - Dworzec autobusowy przy ul. 3 Maja 1G; poniedziałek - piątek w godzinach od 15:30 do 19:30.
Telefon do zapisów na poradę:
Chcąc skorzystać z porady, należy wcześniej telefonicznie umówić się na wizytę dzwoniąc pod numer telefonu: 54 30 66 176 lub 531-049-539, bądź mailowo: kryzys@lipnowski.powiat.pl
Co obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?
- Poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym.
- Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego.
- Sporządzenie projektu pisma w ww. sprawwach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawaczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym.
- Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urząedu w postępowaniu sądowymlub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lubrzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
- Pomoc w przygotowaniu do rozpoczęcia działalności gospodarczej orazw zakresie działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo.
- Skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
Na czym polega poradnictwo obywatelskie?
Nieodpatne poradnictwo obywatelskie jest świadczone przez profesjonalnych doradców, posiadających stosowne uprawnienia i w szczególności obejmuje:
- porady dla osób zasłużonych,
- porady z zakresu spraw mieszkaniowych,
- porady z zakresu zabezpieczenia społecznego,
- nieodpłatną mediację.
Na jakie wsparcie możesz liczyć?
- Rozpoznanie problemu i udzielenie dostosowanej do indywidualnej sytuacji.
- Poinformowanie o przysługujących uprawnieniach lub ciążących obowiązkach.
- Wsparcie w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z doradcą planu wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielenie pomocy w jego realizacji.
- Skorzystanie z nieodpłatnej mediacji.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!