Przejście do sekcji:

Treść strony - Program Czyste Powietrze

Kampania społeczna pn. "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj"

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną
„Sadza plonie. Czad zabija. Żyj! " 
    Kampania społeczna "Sadza plonie. Czad zabija. Żyj! " organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego, TVP3 Kraków jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog" oraz "Zaproś kominiarza". 
    Podsumowanie poprzedniej edycji Kampanii Społecznej „Sadza plonie. Czad zabija. Żyj!" odbyło się 2 maja 2022 r. w Ryglicach podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy. 
    Ryglice to zagłębie producentów wyrobów z drewna. Pozostałości tej produkcji jest biomasa drzewna - odnawialne źródło energii. 
    Tegoroczna edycja kampanii społecznej „Sadza plonie. Czad zabija. Żyj!" organizowana jest we współpracy z innymi organizacjami kominiarskimi: Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, Cechem Kominiarzy Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. 
    Celem kampanii społecznej "Sadza plonie. Czad zabija. Żyj! "jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.
    Jednocześnie naszym celem jest służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).
    Ważnym elementem jest prowadzenie edukacji społecznej: 
-jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów, 
-jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia. 
    Edukacja społeczna będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez gminy oraz podczas lekcji/zajęć zawodoznawczych w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w naszym Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji Kampanii.
    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakazuje w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach: 
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej; 
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące; 
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt I —co najmniej raz na 6 miesięcy
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. 
    Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel / zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia - Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie utraty życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, 
Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że: 
-prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiai6w, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia,
-brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.
    Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie. 
    Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wspiera również kampanie społeczne innych stowarzyszeń w sprawie wyposażenia domów ogrzewanych z wykorzystaniem energii elektrycznej lub paliwa gazowego/ciekłego w komin awaryjny dymowy (komin bezpieczeństwa) do ewentualnego podłączenia przenośnego pieca na paliwo stałe na okres przedłużającej się awarii sieci elektrycznej czy braku dostaw paliwa gazowego/ciekłego w okresie niskich temperatur zewnętrznych. 
    W realizacji naszej kampanii społecznej współpracujemy z wszystkimi organizacjami kominiarskimi i równocześnie wspieramy i propagujemy kampanię przez nie organizowane - "Zaproś Kominiarza" organizowaną przez Krajową Izbę Kominiarzy 
- "Inwentaryzacja źródeł ciepła" organizowaną przez Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego
- "Ochrona Środowiska wybór naszych czasów" organizowaną przez Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska
- "Tradycja dla rzemiosła. Nowoczesność dla bezpieczeństwa" organizowaną przez Cech Kominiarzy Dolnośląską Izbę? Rzemieślniczą.
- "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" organizowaną przez Państwową Straż Pożarną.
    Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, jeżeli zajdzie taka potrzeba służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z właścicielami budynków, 
    Podsumowanie Kampanii Społecznej „Sadza pionie. Czad zabija. Żyj!" odbędzie się w maju 2023 r. w Ryglicacb podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy. 

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy 
do właścicieli i zarządców budynków 
Sezon ogrzewczy 2022/2023 może być wyjątkowo niebezpieczny!
    Krajowa Izba Kominiarzy dostrzega zagrożenie, które może pojawić się z początkiem sezonu grzewczego 2022/2023, a związanego z falowym powrotem i podłączeniem urządzeń grzewczych na paliwa stale do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały.
    W naszej ocenie czynności takie powinny być poprzedzone Opinią Mistrza Kominiarskiego, która to Opinia wskazywałaby na możliwość techniczną wykonania takiego podłączenia lub na brak takiej możliwości.
    Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
    Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
    Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2021 odnotowano 18.170 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stale, 280 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Dane statystyczne KG PSP [źródło: https://dane.gov.pl]. 
    Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
W sezonie ogrzewczym 2021/2022 (1.10.2021 r. - 31.03.2022 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2.435 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 988 osób poszkodowanych, z tego 43 ofiary śmiertelne. 
    Krajowa Izba Kominiarzy popiera kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!" prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną oraz kampanię „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!" prowadzoną przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy. 
    Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. 
    Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. 
Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA! 
www.ZaprosKominiarza.pl 
    Ustawa Prawo budowlane stanowi, ze wiaściciel - zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia - mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt} c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy-Prawo budowlane t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 1333). 
    W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczegolności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. 
(art. 70 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane). 
    Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie
    Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorczego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej; 
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy. 
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. 
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719). 
    W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Prezes 
Krajowej Izby Kominiarzy

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy

  • W lewym górnym rogu logo Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy poniżej str. 1 komunikatu o kampanii społecznej
  • W lewym górnym rogu logo Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy poniżej str. 2 komunikatu o kampanii społecznej

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

  • W lewym górnym rogu logo Krajowej Izby Kominiarzy poniżej str. 1 komunikatu do właścicieli i zarządców budynków
  • W lewym górnym rogu logo Krajowej Izby Kominiarzy poniżej str. 2 komunikatu do właścicieli i zarządców budynków

Plakat

  • W lewym górnym rogu logo Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy a po środku kontur domu w kolorze czerwonym

Wróć

Przejdź do początku strony